-
Bajki, opowiadania, wiersze, Dla przedszkolaka, Książki dla dzieci, Lambert Jonny, Literatura dziecięca, Wilga
“Ratunku! Najmilszy smok na świecie” – Jonny Lambert [recenzja]
Z czym Wam się kojarzą smoki? Z potworami ziejącymi ogniem? Atakującymi niewinnych i burzącymi wszystko? Ale czy na pewno zawsze takie są? Czy smok nie może być miły? Może jest taki, który “nie lubi burzyć zamków ani porywać księżniczek”? Wątpicie? To poznajcie Saffi, bohaterkę książki o najmilszym smoku na świecie autorstwa Jonny Lambert. “Ratunku! Najmilszy smok na świecie” to historia smoczycy Safii, która różni się od pozostałych smoków. Pewnego dnia postanawia ruszyć na poszukiwanie lepszego miejsca i tak trafia do leśnego domu. Jak możecie się domyślić, nie została zbyt miło przejęte przez jego mieszkańców. Przecież to smok, który nie dość, że bucha ogniem to jeszcze wszystko niszczy. Próby zawarcia przyjaźni…
-
“Alfabet” z serii Domowa Szkoła od Wydawnictwa Wilga [recenzja]
Temat alfabet ostatnimi czasy mocno przewija się przez nasz dom. Nasz smyk stwierdził, że pozna wszystkie literki. Wolny czas zatem poświęcamy na naukę poznawania alfabetu a także prób pisania poszczególnych literek. Jak możecie się domyślić, treningom nie ma końca, zapisanych kartek robi się coraz większy stos a i ołówki wymagają co chwila temperowania. Pomocne w ograniczeniu makulatury są książeczki ze ścieralnymi stronami. Przykładem takiej pozycji jest “Alfabet” od Wydawnictwa Wilga. “Alfabet” z serii Domowa Szkoła to zeszyt ćwiczeń, który kompleksowo podchodzi do zagadnienia nauki literek z alfabetu. Łączy w sobie poznawanie literek, naukę pisania jak i zadania pomagające utrwalić zdobytą wiedzę. Pierwsze co czeka małych uczniów do rozgrzewka dla rączki…
-
Atlasy, Encyklopedie, Słowniki, Dla przedszkolaka, Edukacyjne, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Wilga, Zommer Yuval
“Wielka księga robali” – Yuval Zommer [recenzja]
Przychodzi taki czas, że zainteresowania małego smyka skupiają się na robalach. Nie zliczę pytań dotyczących owych małych stworów, o to jak się nazywają, co jedzą, co robią i tak dalej. Przyznam nigdy się nimi za bardzo nie interesowałam, a już na pewno daleko mi do entomologa, co za tym idzie stałam się szybko niewystarczającym źródłem wiedzy dla naszego szkraba. Na szczęście istnieje coś takiego jak książki, w których znaleźć można wszystko. Tak o to trafiła do nas “Wielka księga robali” autorstwa Yuval Zommer i od razu zdobyła uznanie. Yuval Zommer jest absolwentem brytyjskiej Royal College of Art na kierunku ilustracja. Po karierze w brytyjskich agencjach reklamowych postanowił stworzyć coś dla…
-
Bajki, opowiadania, wiersze, Dla najmłodszych, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Lucas Gareth, Wilga, Z ruchomymi elementami
“Wesoły rekin i przyjaciele” – Gareth Lucas [recenzja]
Jednym z ulubieńców naszego smyka ostatnio stał się rekin. W związku z tym wszystko co się z nim wiąże przynosi mu wielką frajdę. Tak więc gdy tylko na stronie księgarni wypatrzona została pozycja z rekinem na okładce, nie było szansy aby nie trafiła do nas. I tak w naszej biblioteczki pojawiła się książeczka “Wesoły rekin i przyjaciele” autorstwa brytyjskiego ilustratora dziecięcego Gareth’a Lucas’a. “Wesoły rekin i przyjaciele” to wesoła książeczka, w której spotykamy morskie stworzenia. Przygodę rozpoczynamy od wyścigu z dwoma małymi żółwiami. Chwilę później poznajemy kolczatkę, ale uważajcie bo coś w złym humorze jest. Wśród małych bohaterów nie mogło zabraknąć oczywiście tytułowego rekina. Na plaży spotykamy kraba a w…
-
Bajki, opowiadania, wiersze, Dla najmłodszych, Kiełbasiński Krzysztof, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Wilga
“Garbi” i “Straż” z serii Mały Garaż – Krzysztof Kiełbasiński [recenzja]
Posiadając małego smyka, który to interesuje się wszystkim co posiada koła, nie sposób nie posiadać w biblioteczce książeczek o samochodach. Przecież ich przygody są takie interesujące. Z pomocą może przyjść seria “Mały Garaż” od Grupy Wydawniczej Foksal, w skład, której wchodzi sześć książeczek, gdzie głównymi bohaterami są oczywiście pojazdy. W naszej biblioteczce aktualnie posiadamy dwie pozycji z owej serii: “Garbi” o przygodach Volkswagena Garbusa i “Straż”, gdzie głównym bohaterem jest wóz strażacki. Książeczki wykonane są z kartonu, posiadają zaokrąglone rogi i miękkie okładki, wszystko to sprawia, że są one bezpieczne nawet dla maluszków. Autorem pełno-stronicowych ilustracji i historii jest Krzysztof Kiełbasiński. Obrazki są kolorowe i bardzo przyjemne dla oka. Najbardziej…
-
Bajki, opowiadania, wiersze, Dla przedszkolaka, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Minasowicz Katarzyna, Wilga
„Zima, której nie było” – Katarzyna Minasowicz [recenzja]
Z tą naszą śnieżną zimą bywa różnie. Zamiast zawitać do nas z uśmiechem i pokryć świat białym puchem to częściej bawi się z nami w chowanego i tylko czasem pokazuje kawałek swej śnieżnej szaty. I jak tu ją poznać gdy się jej nie widziało? Przed takim wyzwaniem stoi Mała, bohaterka książki Katarzyny Minasowicz “Zima, której nie było”. Mała wciąż słyszy, że zima idzie ale nie wie o co z nią chodzi. Mama postraszyła ją gryzącymi rajstopami, Tata odśnieżaniem a Duży końcem wszystkich letnich zabaw. Mała wywnioskowała, że zima to nic miłego. Pewnego dnia tata przyniósł wielkie pudło z napisem “zimowe” a w nim znalazły się czerwone śniegowce. Tak oto Mała…
-
“Pory roku” – maluch odkrywa świat [recenzja]
Maluszki to bardzo ciekawe istotki, które chłoną wiedzę niczym gąbka. Wszystko jest dla nich nowe, interesujące i warte poznania. Dzięki nim my także ponownie odkrywamy uroki rzeczy, które wydawałaby się dla nas oczywiste. W pokazywaniu dziecku świata bardzo przydatne bywają książeczki, które otwierają wiele możliwości. Przykładem książek, które wprowadzą smyka w uroki pór roku jest zbiór książeczek od wydawnictwa Wilga o dużo mówiącym tytule “Pory roku – maluch odkrywa świat”. “Pory roku” – maluch odkrywa świat to cztery kartonowe książeczki, umieszczone w kartonowym pudełeczku. Dzięki temu stanowią całość, minimalizując ryzyko zagubienia, któreś w biblioteczce. Zaokrąglone rogi i “śliski” karton sprawiają, że nadają się one dla małych rączek. Jak możecie się…
-
Aktywizujące i interaktywne, Berengere Motuelle, Dla najmłodszych, Kontrastowe i obrazkowe, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Wilga
“Poznaję liczby” z serii Mądry maluch [recenzja]
Kiedy w rozwoju maluszka przychodzi czas na naukę liczenia, warto wtedy sięgnąć po książeczki, które pomogą poznawać mu liczby i zachęcą do zabawy z liczeniem.. Przykładem takiej prostej książeczki są “Poznaje liczby” z serii Mądry Maluch od wydawnictwa Wilga. “Poznaję liczby” z serii Mądry Maluch to mała książeczka wykonana z twardego kartonu. Jej wymiary a także zaokrąglone rogi sprawiają, że jest w sam raz dla małych rączek. Wyglądem przypomina adresownik, a to z tego względu, że każda cyferka jest napisana na zakładce. Kolorowe ilustracja są w stonowanych barwach a ich autorem jest Berengere Motuelle. W książeczce znajdziemy pięć cyfr, do nauki, których zachęcają małe króliczki. Na poszczególnych parach stron znajdziemy…
-
Aktywizujące i interaktywne, Clime Gabriele, Dla najmłodszych, Grupa Wydawnicza Foksal, Książki dla dzieci, Literatura dziecięca, Wilga, Z ruchomymi elementami
Seria “Przesuń paluszkiem” – Gabriele Clima [recenzja]
Książeczki stanowią nieodłączny element poznawania świata. Dzięki nim małe smyki odkrywają nieznane, uczą się i poznają to co my już znamy. Kolorowe ilustracje zachęcają do zabawy i zapoznania się z coraz to nowszymi rzeczami. Na rynku wydawniczym jest masa tego typu książeczek, które barwnymi ilustracjami kuszą maluszki. Wśród nich znajdziemy także pozycje, które zachwycają magią. Wystarczy mały paluszek a obrazek ożywia zmieniają się na naszych oczach. Przykładem takich interaktywnych książeczek jest seria “Przesuń paluszkiem” autorstwa Gabrieli Clime. Seria “Przesuń paluszkiem” od Grupy Wydawniczej Foksal składa się z czterech tematycznych książeczek, które zabierają maluszka w świat interaktywnej zabawy. Dzięki paluszkowi, smyk może przesuwać elementy sprawiając, że obrazek ożywa i się zmienia.…
-
“Owieczka”. Pacynka na paluszek – Urszula Kozłowska [recenzja]
Książeczki sprawiają, że małe smyki mają cały świat na wyciągnięcie ręki. To dzięki nim odkrywają coraz to nowsze rzeczy, poznają przedmioty i zwierzątka a także uczą się. Na rynku wydawniczym istnieje wiele pozycji, w których pełno barwnych ilustracji, zachęcających maluszki do zabawy i poznawania. Wśród nich znajdziemy takie egzemplarze, które wzbogacone są o różnego rodzaju “gadżety”. Przykładem takiej pozycji jest “Owieczka” od wydawnictwa Wilga. “Owieczka” to mała książeczka, wykonana z grubego kartonu. Składa się z dziesięciu stron, na których opowiedziana jest historia małej owieczki, której znikła mama. Tekst składa się z dwuwersowych rymowanych zdań, których autorem jest Urszula Kozłowska. Pełnostronicowe, barwne ilustrację umilają słuchanie historii. Atutem owej książeczki nie są…