“Auto robi brum” - Lotta Olsson i Charlotte Ramel
Dla najmłodszych,  Dźwiękonaśladowcze,  Kontrastowe i obrazkowe,  Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca,  Olsson Lotta,  Ramel Carlotte,  Zakamarki

“Auto robi brum” – Lotta Olsson i Charlotte Ramel [recenzja]

Im dziecię starsze tym bardziej ciekawsze i chętniejsze do poznawania. Proste obrazki powoli przestają wystarczać a brzdąc oczekuje czegoś więcej. Chociażby zaangażowania rodziców w opowiadanie co kryje się na danym obrazku albo jakie dźwięki wydaje owy przedmiot bądź zwierz. Z tymi wyzwaniami pomocna będzie mała  książeczka dźwięków –  “Auto robi brum”.

Auto robi brum” jest jedną z czterech książeczek z serii “Co wokoło” wydanej przez wydawnictwo Zakamarki. Jest ona dziełem dwóch szwedzkich kobiet. Lotto Olsson, poetki i autorki dziecięcych książeczek (chociażby serii przygód Orzesznicy i Mrówkojada), która stworzyła dwuwersowe wierszykami oraz ilustratorki Charlotte Ramel, która ubarwiła ową pozycję swoimi ilustracjami. Jej obrazki możemy także podziwiać czytając przygody Cynamona i Trusi.

“Auto robi brum” - Lotta Olsson i Charlotte Ramel

Książeczka, jak przystało na pozycję dla maluszków, jest kwadratowa z zaokrąglonymi bokami i zawiera osiemnaście stron. Na każdej stronie znajdziemy ilustracje z jednozdaniowy opis. Strony występujące obok siebie  są ze sobą częściowo powiązane, zarówno pod względem obrazkowymi jak i słowem pisanym, tworząc dzięki temu krótki wierszyk. Każdy z nich (z jednym wyjątkiem) zawiera wyrazy onomatopeiczne zachęcające dzieci do powtórzeń. Jak się możecie domyślić, jest to jej cel, bo w serii “Co wokoło” właśnie ona odpowiedzialna jest za dźwięki i odgłosy.

“Auto robi brum” to książeczka, która niby jest taka sama jak pozostałe pozycje, a jednak wyróżnia się wśród innych. Chciałoby się rzec, że jej cechą wyróżniającą jest właśnie skandynawskie pochodzenie. Pastelowe barwy ilustracji sprawiają, że jest ona stonowana i przyjemna w odbiorze. Muszę przyznać, że owe obrazki razem z wierszykami stanowią bardzo dobre połączenie. Choć nie zawsze rozumiem wizję autorek. Co najważniejsze, podoba się także naszemu smykowi, który chętnie po nią sięga i czeka aż mu się przeczyta tekst bądź opowie co jest na obrazku.

“Auto robi brum” - Lotta Olsson i Charlotte Ramel

Cóż mogę powiedzieć, jest to ciekawa pozycja, którą warto mieć w biblioteczce maluszka ale jak to przystało na opanowanych Skandynawów, wielkiego wow nie robi.

W skład serii “Co Wokoło” poza naszym “Auto robi brum” wchodzi jeszcze: “Sweter włóż i już”, który pomaga oswoić sztukę ubierania. “Bardzo wielki noc” nawiązujący do części ciała a także różnic między małym a dużym oraz “Mały, mały smyk”, który odwzorowuje codzienne zabawy i zajęcia maluszka.

O książce:
Tytuł: Auto robi brum
Tytuł oryginalny: Bilen säger brum
Autor: Lotta Olsson i Charlotte Ramel
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2017
Liczba stron: 18
Seria: Co Wokoło

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
4,3

Podsumowanie:

Jest to ciekawa pozycja, którą warto mieć w biblioteczce maluszka ale jak to przystało na opanowanych Skandynawów, wielkiego wow nie robi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *