Majówka z książką 2021, źródło: pixaby.com
Książki

Majówka z książką 2021

Już niedługo majówka. Nie wiem jak przez Was ale przeze mnie to bardzo oczekiwany czas. Nie tylko człowiek zyskuje parę dni wolnego ale dla nas rozpoczyna się sezon podróżowania.  W tym wszystkim oczywiście nie może zabraknąć chwil z książką. Postanowiłam zatem stworzyć bardzo subiektywne zestawienie książek na majówkę a także tych, na późniejsze weekendy majowe 🙂

Najbardziej wyczekiwane przeze mnie:

„Dziennik śmierci” – Chris Carter

Premiera: 19-05-2021

Wydawnictwo: Sonia Draga

Opis: Jeśli zajrzysz do środka, musisz umrzeć.

Los Angeles, 5 grudnia – trzy tygodnie do Bożego Narodzenia. Angela Wood, mistrzyni sztuki złodziejstwa kieszonkowego, właśnie podlicza swój łup. Sześćset osiemdziesiąt siedem dolarów – całkiem niezły wynik jak na niecałe piętnaście minut pracy.

Kiedy świętuje przy drinku zakończenie pomyślnej dniówki, przypadkiem zauważa, jak jeden z klientów baru traktuje opryskliwie starszego człowieka. Postanawia dać mu nauczkę i kradnie jego elegancką skórzaną aktówkę.

W środku nie ma pieniędzy ani laptopa… niczego wartościowego, w każdym razie dla Angeli. Tylko oprawiony w czarną skórę notatnik, zaskakująco ciężki. Ciekawość zwycięża i w zaciszu swojego mieszkania Angela szybko kartkuje nową zdobycz.

Wtedy zaczyna się najgorszy koszmar jej życia.

To nie jest zwykły dziennik.

Czytasz na własne ryzyko.

Ode mnie: Uwielbiam Cartera. Na swoim koncie mam wszystkie jego pozycje i mam nadzieje, że i ta mnie nie zawiedzie. Wręcz odliczam dni.

 

„Krew z krwi – Przemysław Piotrowski

Premiera: 19-05-2021

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Gdy pewnego ranka policjanci z wydziału zabójstw pukają do jego drzwi, Daniel Adamski nie wydaje się zaskoczony. Zaniepokojony, zestresowany, zdenerwowany – tak. Ale tej wizyty akurat się spodziewał. W końcu to dopiero pierwszy raz, kiedy ktoś zabił człowieka dokładnie tak, jak Adamski opisał to w jednej ze swoich książek.

Daniel Adamski jest nie tylko autorem kryminałów. To przede wszystkim samotny ojciec wychowujący śmiertelnie chorego Leosia. Kiedy los uśmiecha się do nich w najbardziej szkaradny sposób, zsyłając mordercę psychopatę, Adamski postanawia zrobić wszystko, by uratować syna. Tego dnia rozpoczyna się przewrotna gra między policją, pisarzem i jego najbardziej zabójczym fanem…

Ode mnie: Przemysław Piotrowski był moim ubiegłorocznym odkryciem.  Jego trylogia z Igorem Brudym podbiła moje serce.

 

„Wizjer” – Magdalena Witkiewicz

Premiera: 16-06-2021

Wydawnictwo: W.A.B

Opis: Nowa ekscytująca powieść Magdaleny Witkiewicz, jednej z najpopularniejszych polskich pisarek. „Wizjer” to znakomity, trzymający w napięciu thriller, który od samego początku wciąga w genialną intrygę, nie raz zaskoczy i sprawi, że na nowo spojrzysz na otaczającą cię rzeczywistość – zarówno tę realną, jak i wirtualną.

Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?

W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają dziać się niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów? Czy istnieje „ktoś”, kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze – po co to robi?

Ode mnie: Magdalena Witkiewicz sprawiła, że zaczęłam czytać literaturę kobiecą i poznawać polskie autorki. Na swoim koncie ma głównie pozycje obyczajowe i dwa thrillery napisane ze Dardą. Tym razem debiutuje samodzielnie w tym gatunku. Nie mogę się doczekać.

—– RECENZJA —–

Kuszą, oj kuszą bardzo:

„Miasto z mgły” – Carlos Ruiz Zafon

Premiera: 05-05-2021

Wydawnictwo: Muza S.A.

Opis: Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku zachwyca się parą i światłem ̶ materią, z której powinny być zrobione miasta.

„Miasto z mgły”, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza?

Ode mnie: Kto nie słyszał o Zafonie i jego Cmentarzu Zapomnianych Książek? Ja słyszałam i owa pozycja bardzo mnie kusi.

„Teraz cię rozumiem, mamo” –  Witkiewicz Magdalena, Krawczyk Agnieszka, Lingas-Łoniewska Agnieszka, Socha Natasza, Gołębiewska Ilona, Knedler Magdalena, Warda Małgorzata , Waszut Sabina

Premiera: 05-05-2021

Wydawnictwo: Muza S.A.

Opis: „Teraz Cię rozumiem, mamo!” to antologia przejmujących opowieści o trudnej sztuce bycia matką i córką, sile matczynej miłości oraz potrzebie odbudowania utraconych więzi. Na kartach zbioru nie brakuje także szczerych rozmów i skrywanych latami rodzinnych tajemnic, a wszystko to okraszone jest sporą dozą emocji i wzruszeń.

Ode mnie: Lubię opowiadania, a ten zbiór zapowiada się bardzo ciekawie.

„450 ściegów na drutach” – Opracowanie zbiorowe

Premiera: 21-04-2021

Wydawnictwo: RM

Opis: Książka zawiera ogromny zbiór niezwykle ciekawych wzorów na drutach: ściegi z oczek prawych i lewych, z fakturą i kolorem, wzory ażurowe, warkocze, ściągacze i ściegi pochodne, a także wzory do wykańczania krawędzi. Wszystkie wzory zostały przystępnie objaśnione i pokazane na fotografiach.

Ponadto książkę zaopatrzono w krótki samouczek, w którym omówiono: trzymanie drutów, prace z oczkami, łączenie i wykończenie robótek, tworzenie kolorowych wzorów.

Ode mnie: Cóż, ostatnio zafascynowało mnie robienie na drutach, a więc takie książki mnie kuszą 🙂

Majówkowe powiększanie dziecięcej biblioteczki:

„Jadzia Pętelka mówi czułe słówka” – Barbara Supeł

Premiera: 05-05-02021

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Opis: Niedzielny poranek to idealny czas na błogie lenistwo i beztroskie spędzanie czasu z najbliższymi: mamą, tatą, Stasiem i psem Piratem. Nikt się nigdzie nie spieszy. Wszyscy mają czas na wspólne śniadanie, rozmowy, zabawy, łaskotanie, przytulanie i mówienie czułych słówek. To cudowny czas spędzony z tymi, których najbardziej się kocha.

Ode mnie: Kto nie lubi czułych słówek? No kto?

„Ivar buduje dom dla pteranodona” – Lisa Bjarbo, Emma Gothner

Premiera: 19-05-2021

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis:  Ivar ma pudełko pełne zabawkowych dinozaurów. Dokładnie pamięta, jak wszystkie się nazywają, a ma ich bardzo dużo. Poza tym Ivar wie coś, o czym nikt inny nie ma pojęcia: kiedy wieczorem jego tata zasypia, zabawki ożywają i pudełko staje się Krainą Dinozaurów.

Tej nocy Ivar, wędrując po Krainie, trafia na niebezpieczne ruchome piaski. Z pomocą przychodzi mu latająca jaszczurka, Penny, która chwyta go i unosi wysoko w powietrze! Penny jest bardzo miła, ale niestety zepsuł jej się domek, a zupełnie nie umie budować. Na szczęście Ivar jest znakomitym budowniczym!

Książki napisane przez Lisę Bjarbo to pełne przygód opowieści, które przez zabawę zapoznają dzieci z dinozaurami. Znakomite nie tylko dla fanów tych prehistorycznych zwierząt.

Ode mnie: Skoro mamy cztery wcześniejszej to i piątej nie może zabraknąć 🙂

„Jak być prawdziwym mężczyzną” – Stuart Scott

Premiera: 19-05-2021

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Opis:  Wikingowie to byli wprost okropni brutale, co walili się ciągle po łbach. Wtedy bycie mężczyzną oznaczało po prostu, że wzbudzało się w innych strach.

Choć walczyli zaciekle całe dnie oraz noce, choć walczyli osobno i wspólnie, myślę, że Wikingowie mimo wszystko nie byli mężczyznami dobrymi szczególnie.

Czas najwyższy na zmianę, dziś są inne sposoby, by mężczyzną prawdziwym się stać.

Czas, by zmienić nawyki i by to, co najlepsze, w sobie odkryć i innym to dać.

Scott Stuart w tej inspirującej i zabawnej historii rozprawia się ze stereotypowymi wzorcami męskości, pokazując, jak wspierać dzieci w ich wyborach i wychować pewnych siebie chłopców.

Książka w duchu wychowania w otwartości. Dodaje chłopcom odwagi i zachęca ich do bycia sobą, ucząc, jak być prawdziwym mężczyzną.

Ode mnie: W końcu wychowuje małego mężczyznę więc warto zawsze sięgnąć po literaturę. Poza tym

„Przytulozaur”- Rachel Bright

Premiera: 05-05-2021

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Opis: Piękny picturebook, który pomoże maluchom nauczyć się, jak ważne jest bycie życzliwym dla innych. Idealna książka dla każdego Przytulozaura – małego i dużego!
Zabawna, mądra i pięknie zilustrowana opowieść o pokazaniu, jak ważne na co dzień jest bycie miłym, przyjaznym i życzliwym! Idealna lektura dla wszystkich maluchów.

Pewnego słonecznego poranka mały Przytulozaur macha na pożegnanie Tatozaurowi i po raz pierwszy w życiu wyrusza w samotną wędrówkę. Po jakimś czasie znajduje plac zabaw i tam poznaje nowych przyjaciół.

Po chwili jednak małe dinozaury zaczynają się sprzeczać. Czy Przytulozaurowi uda się wszystkich pogodzić i pokazać im siłę życzliwości?

Ode mnie: Przytulanie zawsze mnie kusi

„Jesteśmy rodziną” – Natalini Sandro

Premiera: 21-04-2021

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Opis: Duże i małe, białe i czarne, a także pręgowane i łaciate… Szczęśliwe rodziny mogą wyglądać bardzo różnie. Na przykład tak jak rodzina nietoperzy, która wszystko robi do góry nogami!

Ta ciepła i mądra książka uczy dziecko akceptacji dla odmienności i pokazuje, że najlepszy dom rodzinny to ten, w którym jesteśmy kochani.

Ode mnie: Poruszony bardzo ciekawy temat.

„Wanda szuka miłości” – Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Premiera: 21-04-2021

Wydawnictwo: Agencja Edytorska EZOP

Opis: Bywa, że bycie bohaterką książki nie wystarcza. Bywa, że pragnie się od życia czegoś więcej! Dżdżownica Wanda wiedziała od razu, że chce się zakochać, i nie tracąc czasu, ruszyła na poszukiwanie miłości.

Co wydarzy się w trakcie jej wędrówki, czy Wanda pozna tego jedynego i czy jednorożce istnieją? Znajdźmy miłość razem z Wandą!

Ode mnie: Ten duet zawsze się sprawdza a nietypowa bohaterka kusi 🙂

Zapowiada się ciekawie:

„Seksualne życie Polaków” – Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik

Premiera: 02-06-2021

Wydawnictwo: W.A.B.

Opis: Co Polacy robią w czterech ścianach swoich sypialń? Zaprosili do nich Magdę i Piotra Mieśników. Światło nie było zgaszone. Zresztą sypialnie to za mało. Kluby dla swingersów, studia BDSM, seksturystyka, szał na internetowe kamerki czy miłość uprawiana w miejscach publicznych. Polacy w krótkim czasie, głównie dzięki internetowi, przeprowadzili prawdziwą rewolucję seksualną.

Ta książka łamie tabu. Opowiada o tym jak wygląda drugie, skrywane życie, życie erotyczne naszych sąsiadów, babć czy znajomych z pracy. Zrywa z Polaków ciepłą kołderkę konserwatyzmu, wstydu i niewinności. I bez zahamowań pokazuje, co skrywa się pod nią naprawdę.

Ode mnie: Czytałam wcześniejszy reportaż owej dwójki i cóż, kolejny zapowiada się ciekawie.

„Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” – Grabowska Ałbena, Witkiewicz Magdalena, Jax Joanna, Rogala Małgorzata, Kacprzak Katarzyna, Bochus Krzysztof , Chmielarz Wojciech, Ostrowski Jacek , Duszyński Tomasz, Rogoziński Alek, Kapla Grzegorz, Zakrzewska Agnieszka

Premiera: 19-05-2021

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Opis: Dwanaście unikatowych opowiadań, które wybitni przedstawiciele literackiego świata przygotowali w oparciu o dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie!

Muśnięcie pędzla, nienagannie wyrzeźbiony kształt, symbolika, złote zdobienia i tajemnice ukryte w dusznych muzealnych piwnicach. W świecie, w którym sztuka odgrywa ogromną rolę, wszystko jest możliwe.

Dwanaście różnych spojrzeń na najwybitniejsze muzealne zbiory. Dwanaście historii, w których sztuka jest na wyciągnięcie ręki.

„Zabójczy pocisk. Dziedzictwo” to zbiór opowiadań popularyzujący wiedzę o zabytkach i dziełach sztuki, przedstawionych w niebanalny sposób.

Takiej książki nie było jeszcze na polskim rynku!

Ode mnie: Znane nazwiska kuszą.

Może do nich zajrzę:

„Wianek z lawendy” – Agnieszka Olejnik

Premiera: 05-05-2021

Wydawnictwo: Filia

Opis: Czy miłości trzeba szukać, czy wystarczy czekać, aż sama nas znajdzie?

Nika opiekuje się chorą matką i uważa, że jej szansa na szczęście przepadła dawno temu. Inka została zdradzona, ale nie zamierza poddać się tak łatwo. Jakub snuje swoje marzenia o związku idealnym.

Ścieżki trojga przyjaciół ze szkolnej ławy przetną się pewnego dnia – a ta odnaleziona po latach przyjaźń na swój sposób odmieni życie każdego z nich.
 
W Prowansji, krainie pachnącej lawendą, Nika znajdzie coś, czego się nie spodziewała. Życie ma dla niej więcej niż jedną niespodziankę

Ode mnie: Ten zapach lawendy pachnie ciekawie

„Splątane ścieżki” – Agnieszka Krawczyk

Premiera: 02-06-2021

Wydawnictwo: Literackie

Opis: Pełna ciepła historia o potędze życzliwości. Bohaterowie „Splątanych ścieżek” udowadniają, że sąsiedzka współpraca i serdeczność mogą przenosić góry!

Kraków. Spokojna, zielona dzielnica i urokliwa pasmanteria prowadzona przez nieco ekscentryczną Klaudynę. To tu, w „Splątanej nitce”, co tydzień spotykają się zapalone miłośniczki i miłośnicy (!) dziergania, szydełkowania i szycia. Eliza, nauczycielka w pobliskiej szkole, majsterkowicz Szymon, apodyktyczna Małgorzata, karmiąca podwórkowe koty Ludwika i Wojtek, który pozwala niechcianym przedmiotom trafić do nowych właścicieli. Choć tworzenie rękodzieła jest ich pasją, to bliskość, szczere rozmowy i możliwość spędzenia czasu z innymi mają tu nieocenioną wartość.

Klaudyna, pomimo otwartości na swoich klientów, niechętnie opowiada o sobie. Jaki sekret skrywa? I dlaczego niespodziewany telefon od Marcelego, tajemniczego znajomego sprzed lat, wywołuje w niej niepokój, łzy i… tęsknotę?

Monika, siostrzenica Klaudyny, pracuje w telewizji i spełnia się zawodowo. Kiedy jednak okazuje się, że ukochany Jeremi, który jest jednocześnie jej szefem, oszukuje ją od dawna, jej szczęście rozsypuje się jak domek z kart. Zatrzymuje się u ciotki, by odzyskać równowagę i poukładać swoją codzienność na nowo. Czy trzydziestolatka odnajdzie w końcu szczęście, na jakie zasługuje? Prawdziwe uczucie może czekać na nią właśnie w „Splątanej nitce”…

Ode mnie: Może trochę optymizmu

„Dom na końcu świata” – Danuta Noszczyńska

Premiera: 22-04-2021

Wydawnictwo: Prószyński Media

Opis: Powieść o poszukiwaniu siebie, o tym, że możemy się odnaleźć zupełnie nie w tym obszarze i nie w tym kierunku, w jakim od zawsze zmierzało nasze życie. I o tym, że prawdziwe szczęście może zdarzyć się tam, gdzie właściwie nie powinno nas być… I tak bardzo obok życia, które prowadziliśmy do tej pory…
Opowiada o miłości, która, zdaniem „porządnych” ludzi, nie miała prawa się wydarzyć. Akcja dzieje się w środowisku prawniczym, młoda adwokatka zakochuje się w swoim kliencie, którego poznaje w areszcie śledczym. Łatwo oczywiście nie będzie, ale czy dla miłości istnieją jakieś przeszkody?

Ode mnie: Mieć taki domek na końcu świata…

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *