“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova
Aktywizujące i interaktywne,  Bajka,  Dla najmłodszych,  Kontrastowe i obrazkowe,  Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca,  Oburkova Ewa

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” – Eva Oburkova [recenzja]

Nasz mały szkrab, jak pewnie wielu, zamiłowaniem darzy wszelkiego rodzaju pojazdy i wszystko co z nimi związane. Nic też dziwnego, że w naszej biblioteczce przeważają pozycje motoryzacyjne. Jedną z nich jest książka “Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” autorstwa Eva Oburkova, która zabiera małego miłośnika w drogową podróży.

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova

Naszą drogową podróż zaczynamy od ścieżki w lesie, którą wydeptały zwierzęta. Idąc po niej, dochodzimy do leśnego duktu, gdzie możemy spotkać rowerzystów albo traktor. Z lasu wyruszamy na podróż szosą do wsi by potem wylecieć na drogę ekspresową prowadzącą do miasta. Miasto zwiedzamy dzięki ulicą,  gdzie możemy zapoznać się na przykład z sygnalizacją świetlną. Ostatnim etapem naszej podróży jest autostrada, którą auta pędzą z wielką prędkością.

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” jest nietypową książeczką, bo ma budowę harmonijki. Dzięki temu możemy ją rozłożyć i mieć całą drogową podróż na widoku. Na stronach znajdziemy ilustracje autorstwa Marii Neradova. Poza głównym motywem czyli różnymi rodzajami dróg, znajdziemy wiele szczegółów, w tym oczywiście pojazdów. Ilustracja urozmaicone są wyrazami dźwiękonaśladowczymi, podpisami pod pojazdami i znakami drogowymi a także krótkim tekstem, który opisuje dany obrazek. Wszystko to sprawia, że drogowa podróż jest ciekawa, intensywna i co najważniejsze podoba się naszemu smykowi, który po ową pozycję sięga bardzo często.

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova

To nie koniec tajemnic książeczki. Z drugiej strony harmonijki znajdziemy pogrupowane pojazdy, które występują na drogowych ilustracjach. Możemy je podziwiać w większym rozmiarze i także o nich poczytać. Nie zabrakło także znaków drogowych i ich opisów, dzięki czemu możemy zapewnić naszemu małemu szkraby trochę wiedzy z prawa drogowego. Ciekawostką jest także mała dziurka na górze książeczki, która pozwala ją powieści.

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova

Książeczka wykonana jest z laminowanego kartonu a poszczególne strony połączone są ze sobą materiałem. Jest ona małych wymiarów, co uważam za duży plus bo jej rozmiar jest idealny dla małych rączek. Pozycja wydaje się dość oporna na wspomniane małe rączki i mimo prawie codziennej drogowej podróży trzyma się dzielnie, choć nie ukrywam, że ślady użytkowania się pojawiają. Na szczęście strony jeszcze się nie oderwały.

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” - Eva Oburkova

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” to pozycja, która według mnie powinna się znaleźć w biblioteczce maluszków. Wyróżnia się na tle innych pozycji, chociażby dlatego, że jest rozkładanką i drogową podróż można przeżyć bez przewracania stron to jeszcze stanowi dobry punkt do wyjścia o nauce jak zachowywać się na drogach i jak być bezpiecznym. Szczerze polecam.

O książce: 
Tytuł:Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach
Autor: Eva Oburkova
Tłumaczenie: Rafał Witek

Wydawnictwo: Bajka
Data wydania: 2015
Liczba stron: 12

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
  • Treść uwiodła nas:
5

Podsumowanie:

“Za kierownicą! Po ścieżkach, drogach i autostradach” to pozycja, która wyróżnia się na tle innych książeczek i warto ją mieć w biblioteczce maluszka. Nie tylko zabiera nas w drogową podróż ale także uczy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *