Jesienny przegląd czytelniczy
Książki

Jesienny przegląd czytelniczy 2021

Nie zdążył się człowiek obejrzeć a już nadchodzi wielkimi krokami jesień. Już słońce niemrawo świeci i częściej o okno uderzają krople deszczu. Wieczory dłuższe i chłodniejsze a to oznacza, że czas zanurzyć się w wygodnym fotelu z kubkiem pachnącej herbaty i sięgnąć po dobrą książkę. A w tym roku zapowiada się ciekawie pod względem lektur. Zapraszam zatem na mój subiektywny przegląd czytelniczy 🙂

„Studentka” – Tess Gerritsen, Gary Bravery

"Studentka" - Tess Gerritsen, Gary BraveryWydawnictwo: Albatros

Premiera: 15-09-2021

Opis: Nie ma nic gorszego na świecie niż furia porzuconej kobiety.

Istnieją dziesiątki sposobów, by się zabić. Przez 32 lata służby w bostońskiej policji detektyw Frankie Loomis poznała je wszystkie. Kiedy jednak zaczyna badać sprawę tragicznego upadku młodej dziewczyny z balkonu apartamentowca, instynkt natychmiast podpowiada jej, że to nie było samobójstwo. Dlaczego nigdzie w mieszkaniu zmarłej nie znaleziono telefonu komórkowego? Dlaczego atrakcyjna i zdolna Taryn Moore miałaby się zabić, skoro właśnie dostała się na wymarzone studia doktoranckie?

Dociekliwa policjantka uważniej przygląda się Liamowi, byłemu chłopakowi Taryn, ale ma na oku również nieśmiałego przyjaciela dziewczyny, Cody’ego, który skrycie się w niej podkochiwał. Wkrótce wychodzi na jaw mroczna strona Taryn, chorobliwa obsesja na punkcie związków i mężczyzn, którzy coś dla niej znaczyli. Czy ta niebezpieczna skłonność zagrażała innym, czy może najbardziej jej samej? A może kluczem do rozwiązania zagadki są literackie pary kochanków spod nieszczęśliwej gwiazdy: Jazon i Medea oraz Abelard i Heloiza?

Trzy słowa ode mnie: Tess Gerritsen i więcej mi nie trzeba. Ciekawa jestem owego duetu. 

 

 

„W mroku lasu” – Alex Kava

"W mroku lasu" - Alex KavaWydawnictwo: Harper Collins Polska

Premiera: 01-09-2021 

Opis: Ryder Creed i Maggie O’Dell znowu w akcji!

Niczego nie da się ukryć na zawsze.

Podczas sesji treningowej Grace, pies poszukujący Rydera Creeda, zbacza z trasy i odgrzebuje płytki grób. Ciało ukryte w oddalonej od świata części Parku Narodowego Blackwater River na Florydzie miało nigdy nie zostać odnalezione. Dostęp do tego znajdującego się na uboczu terenu jest bardzo ograniczony. Najwyraźniej morderca liczył na to, że siły natury zajmą się jego ofiarą, pozwalając mu na zawsze zachować zbrodnię w tajemnicy.

Groby miały na wieki pozostać w ukryciu.
 
Kiedy psy Creeda znajdują kolejne ludzkie szczątki, śledczy zdają sobie sprawę, że mają do czynienia z mordercą, który zna ten las jak własną kieszeń i od lat ukrywa w nim dowody swoich zbrodni.

On zabił już nie raz, nie ma nic do stracenia.

Już wkrótce Ryder Creed i Maggie O’Dell, ich bliscy i współpracownicy dowiedzą się, jak daleko jest w stanie posunąć się morderca, żeby nikt nigdy nie odkrył jego zbrodni.

Trzy słowa ode mnie: Oj, jak się stęskniłam za Maggie i Ryderem 🙂

 

 

„Matka roku” – Gabriela Gargaś

"Matka roku" - Gabriela GargaśWydawnictwo: Skarpa Warszawska

Premiera: 15-09-2021

Opis: Najnowsza powieść autorki książek uwielbianych przez polskie czytelniczki! Tatiana ma trzydzieści dziewięć lat. No dobra, prawie czterdzieści, do czego niechętnie się przyznaje. Stara się być najlepszą matką i żoną, ale wiadomo… chcieć, a móc to jednak wielka różnica.

Życie – jak to życie – czasami potrafi spuścić łomot i najbardziej cierpliwą osobę wyprowadzić z równowagi. A Tatiana czasem tę cierpliwość traci. Na szczęście ma przyjaciółkę, która zawsze jej wysłucha.

I kiedy kobieta wiedzie swoje spokojne życie i myśli, że nic już jej nie spotka, wtedy na jej drodze pojawia się Iwo – szkolna miłość – który nawija jej na uszy tonę makaronu, a że ona lubi jeść makaron, jest łasa na jego czułe słówka.

Zabawna opowieść o tym, że nie zawsze trzeba być idealnym.

Trzy słowa ode mnie: Tytuł mnie kupił, okładka mnie kupiła, autorka kupiła, opis kupił więc  tyle w tym temacie

 

 

„Dom stu szeptów” – Graham Masterton

"Dom stu szeptów" - Graham MastertonWydawnictwo: Albatros

Premiera: 15-09-2021

Opis: Autorska interpretacja opowieści o nawiedzonym domu.

Na smaganych wiatrem wrzosowiskach stare domostwo strzeże swych sekretów…
Allhallows Hall jest rozległą rezydencją w stylu Tudorów, położoną na ponurych i mglistych wrzosowiskach w Dartmoor. Niewielu miałoby odwagę, by tu osiąść. A jednak były naczelnik więzienia, Herbert Russell, zdecydował się na to bez wahania. Teraz, kiedy już nie żyje, posiadłość dziedziczą jego dzieci.
Choć ojciec od dawna był z nimi skłócony, wprowadzają się do pozostawionej im w spadku posiadłości. Tymczasem złowieszcza atmosfera wrzosowisk wdziera się do wszystkich pomieszczeń. Podłogi skrzypią, w tajemnych korytarzach odbija się echo, wiatr gwiżdże w kryjówkach przygotowanych niegdyś dla katolickich duchownych.
W dniu, w którym rodzina decyduje się opuścić Allhallows Hall i nigdy już tam nie wracać, we wnętrzu domu przepada bez wieści mały Timmy…
Czyżby w tych starych murach od wieków gnieździło się zło?
A może zło to jedynie wytwór ludzkiego umysłu?

Trzy słowa ode mnie: Jesienią warto się trochę pobać 

 

 

„Powolne spalanie” – Paula Hawkins

"Powolne spalanie" - Paula HawkinsWydawnictwo: Świat Książki 

Premiera: 31-08-2021

Opis: Makabryczne morderstwo młodego człowieka na barce w Londynie nasuwa pytania o rolę trzech kobiet. Laury, przeżywającej trudne chwile dziewczyny, z którą późniejsza ofiara umówiła się na przelotny seks i która według świadków jako ostatnia wyszła z barki chłopaka. Carli, jego pogrążonej w żałobie ciotki, i tak już opłakującej inną krewną, która zginęła ledwie kilka tygodni wcześniej. I Miriam, wścibskiej sąsiadki, która znalazła zakrwawione zwłoki i ma tajemnice przed policją.

Trzy kobiety w zasadzie się nie znają, lecz każda z nich była w jakiś sposób powiązana z ofiarą. Trzy kobiety z różnych powodów kipią gniewem. Świadomie lub nie domagają się naprawienia zła, jakie im wyrządzono.

A gdy chodzi o zemstę, nawet porządni ludzie są zdolni do straszliwych czynów. Do czego się posuną, żeby odzyskać spokój?

Paula Hawkins daje nam odważny i pikantny kryminał, w którym pyta: Jak długo tajemnica może się tlić, zanim wybuchnie ogniem?

Trzy słowa ode mnie: Jakoś tak pamiętam „Dziewczynę z pociągu” i owa pozycja mnie kusi

 

„Schronisko w Podgórowie” – Joanna Tekieli

"Schronisko w Podgórowie" - Joanna TekieliWydawnictwo: Filia

Premiera: 29-09-2021

Opis: To schronisko miało być ucieczką od miejskiego zgiełku i lekarstwem na małżeńską rutynę.

Okazało się jednak, że ewa będzie musiała sobie poradzić nie tylko z brakiem bieżącej wody i prądu…

Ewa i Mariusz to małżeństwo z prawie dwudziestoletnim stażem. W ich związek wkradła się nuda, oboje mają wrażenie, że się od siebie oddalili. Pod wpływem znalezionego w sieci ogłoszenia decydują się na prawdziwą życiową rewolucję: sprzedają mieszkanie w mieście i kupują stare schronisko

w maleńkiej miejscowości Podgórowo. Wydaje im się, że największą trudnością będzie przystosowanie się do nowych, dość surowych warunków życia oraz przedłużające się remonty, ale los szykuje dla nich wyzwania, których nie przewidzieli…

Trzy słowa ode mnie: Lubię Panią Joannę i nie odmówie sobie kolejnego spotkania z nią 

 

„Dom marionetek” – Natasza Socha

"Dom marionetek" - Natasza SochaWydawnictwo: Literackie

Premiera: 01-09-2021

Opis: Czy zemsta jest słodsza od wybaczenia?

Gdy najbliższa osoba rani, można wybrać zemstę lub odpuścić. Co przyniesie upragnioną wolność?

Joanna, po zdradzie partnera i zakończeniu trudnego związku, postanawia wyjechać. Praca w luksusowym domu z bajecznym ogrodem i opieka nad rezolutną pięciolatką wydają się tym, czego teraz potrzebuje. Serdeczność właściciela willi, Leona, szybko pomoże zaaklimatyzować się jej w nowym miejscu. Tylko dlaczego żona gospodarza, jego matka i siostra nigdy nie jedzą razem posiłków? Dlaczego żona jest z nim, choć go nie kocha? I dlaczego matka i siostra, gdy na niego patrzą, mają w oczach strach? Co dzieje się tak naprawdę za zamkniętymi drzwiami wielkiego domu?

„Dom marionetek” to opowieść o rodzinnych tajemnicach, toksycznych relacjach, poszukiwaniu akceptacji i bliskości. I o wybaczeniu, które w odróżnieniu od zemsty przynosi prawdziwe wyzwolenie.

Trzy słowa ode mnie:  Pozycja warta sięgnięcia, w szczególności, że lubię pióro Nataszy Sochy

 

 

„Klerycy. O życiu w polskich seminariach” – Mariusz Sepioło

"Klerycy. O życiu w polskich seminariach" - Mariusz Sepioło okladkaWydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Premiera: 01-09-2021

Opis: Cała prawda o życiu w polskim seminarium.

Dla części kleryków pójście do seminarium było najlepszą decyzją w życiu, dla innych – początkiem dramatu. Są tacy, którzy uznają sens narzuconych zasad, i tacy, którzy nie wytrzymują izolacji i kontroli przełożonych. Dla jednych celibat to wartość, dla drugich – źródło hipokryzji w Kościele.

Autor bestsellerowych reportaży, który od dekady pisze o różnych obliczach polskiego Kościoła, wszedł do środowiska polskich kleryków. Odbywa przełomowe rozmowy z byłymi, obecnymi i przyszłymi księżmi. Jego rozmówcy mówią całą prawdę o codzienności za murami seminariów, choć niełatwo im było opowiadać o sprawach intymnych i bolesnych. Nie unikają tematów trudnych, jak: molestowanie, polityka, homoseksualizm, skandale obyczajowe.

Czy warto poświęcić miłość? Czy kleryk rezygnuje ze wszystkich przyjemności? Jak przyszli księża radzą sobie z mrocznymi stronami Kościoła? Czy to właśnie w seminariach rodzą się patologie związane z tą instytucją? Kto odpowiada za spadek powołań i liczne odejścia z kapłaństwa? Czego tak naprawdę uczą polskie seminaria? Czy dla niektórych są sposobem na zrobienie kariery? Jak wygląda świat, którego jesteśmy blisko, lecz kompletnie go nie znamy?

Trzy słowa ode mnie: Dobry reportaż zawsze wart przeczytania

 

„Jak złapać mordercę. Na tropie najbardziej seryjnych morderców świata” – Katherine Ramsland

"Jak złapać mordercę. Na tropie najbardziej seryjnych morderców świata" - Katherine RamslandWydawnictwo: Znak Literanova

Premiera: 13-10-2021

Opis: Najsłynniejsi seryjni mordercy i śledztwa, które doprowadziły do ich schwytania – fascynująca opowieść o rozwoju kryminalistyki i jej osiągnięciach.

Mydlarka z Corregio – morderczyni z włoskiego miasteczka. Aby ukryć ślady swych zbrodni, wykorzystywała ciała ofiar do produkcji mydła i babeczek sprzedawanych w sklepiku, który prowadziła.

Morderca z Randki w ciemno – zabójca co najmniej ośmiu kobiet. Swoich kolejnych ofiar postanowił szukać w niezwykle popularnym teleturnieju.

Potwór z Milwaukee – zabił i poćwiartował siedemnastu mężczyzn. Ponieważ chciał dłużej cieszyć się towarzystwem zwabionych ofiar, nie zabijał ich od razu, tylko próbował wymazać im pamięć, wiercąc w czaszce dziury i wstrzykując wrzącą wodę lub kwas.

„Gdy spotykam się ze zbrodnią w najczystszej postaci (…), czuję, że mam do czynienia z czymś wykraczającym poza możliwość racjonalnego wytłumaczenia” – powiedział agent FBI Robert Ressler po rozmowie z potworem z Milwaukee.

Jak złapać mordercę, którego motywów nie jesteśmy w stanie pojąć? Czy to prawda, że każdy seryjny morderca pragnie, aby go złapano? Kiedy po raz pierwszy drapieżcę udało się pojmać dzięki cyfrowym śladom zostawionym na dyskietce?

Dr Katherine Ramsland, wykładowczyni psychologii sądowej i kryminologii, opowiada, jak odkrywano nowe sposoby ustalenia tożsamości mordercy – od pierwszych prób badania śladów krwi przez profilowanie psychologiczne do rewolucji, jaką w latach 90. ubiegłego wieku przyniosły badania DNA i narodziny cyfrowej kryminalistyki. Pokazując, jak nauka przełamywała kolejne bariery, obala często powtarzane mity i zwraca uwagę na to, jaki wpływ na śledztwa mają uprzedzenia i stereotypy.

„Jak złapać mordercę” to aktualna i pełna szokujących faktów książka, która powinna trafić na półkę każdego miłośnika kryminalnych podcastów.

Trzy słowa ode mnie:  Cóż mogę powiedzieć? Interesują mnie takie tematy 😉

 

 

„Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych” – Jaron Lanier

"Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych" - Jaron LanierWydawnictwo: Onepress

Premiera: 19-10-2021

Opis:  Masz smartfona? Żyjesz w klatce. Jesteś pod ciągłą obserwacją. Każdy Twój ruch jest śledzony, oceniany i analizowany. Bez przerwy otrzymujesz spreparowany materiał. Krok po kroku jesteś sterowany przez algorytmy inżynierów, których nie znasz, i popychany do działań, których cele są Ci niewiadome. Powoli stajesz się tresowanym zwierzątkiem, zdalnie kontrolowanym przez wielkie korporacje. I nie masz pojęcia, kto i w jaki sposób wykorzysta zdobytą w ten sposób władzę. Brzmi to okropnie? Jest jeszcze gorzej: to wszystko dzieje się za Twoją zgodą!

Dzięki tej książce odkryjesz, jak bardzo niebezpieczne są media społecznościowe i dlaczego, aby móc zarabiać pieniądze, muszą działać na szkodę społeczeństwa. Dowiesz się, jak wywoływane są uzależnienia, przez które ludzie wariują. Stopniowo tracą też swoją indywidualność. Anonimowość w środowisku sieci z kolei wyciąga z nich i wzmacnia najgorsze cechy.

W książce opisano mechanizmy rządzące mediami społecznościowymi. Z potęgi tych mechanizmów na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Dopiero uświadomienie sobie, co za nimi stoi, jak konkretnie działają i jakie będą ich możliwe konsekwencje dla naszej cywilizacji, pozwoli na przemyślenie decyzji o usunięciu kont z mediów społecznościowych – niektórych lub wszystkich. Ostatnie słowo jeszcze należy do Ciebie.

Trzy słowa ode mnie: Niby człowiek wie a jednak może się jeszcze czegoś dowiedzieć 

 

 

„Zamiana” – Beth O’Leary

"Zamiana" - Beth O'LearyWydawnictwo: Albatros

Premiera: 29-09-2021

Opis: Leena jest za młoda, żeby tkwić w miejscu.

Eileen jest za stara, żeby zaczynać od nowa.

Może nadszedł czas na ZAMIANĘ…

Leena, która kompletnie nawaliła podczas ważnej prezentacji, jest zmuszona do dwumiesięcznego urlopu. Choć od dawna skupiała się wyłącznie na pracy, perspektywa wolnego czasu wcale jej nie cieszy.
Jej porzucona przez męża babcia, Eileen, postanawia znaleźć sobie towarzysza. Niekoniecznie na całe życie – zadowoli się wieczorami… czy raczej nocami. Niestety, w najbliższej okolicy nie ma odpowiednich kandydatów.

Leena wpada na genialny pomysł: zamienią się na dwa miesiące. Babcia wprowadzi się do jej mieszkania w Londynie, a ona spędzi ten czas w wiejskim domu Eileen.
Lecz upragniony spokój na wsi zakłóca Leenie pewien przystojny nauczyciel, a kipiący energią Londyn i randki online stanowią dla Eileen nie lada wyzwanie.

Czy ta prosta zamiana naprawdę będzie taka prosta?
Co znajdą, jeśli zaczną żyć zupełnie innym życiem niż dotychczas?

Zabawna i czarująca nowa powieść autorki bestsellerowych „Współlokatorów”.

Trzy słowa ode mnie: Urzekli mnie „Współlokatorzy” więc liczę na powtórkę

 

„Życie” – Lisa Aisato

"Życie" - Lisa AisatoWydawnictwo: Literackie

Premiera: 27-10-2021

Opis: Wyróżniona Nagrodą Księgarzy Norweskich 2019, olśniewająca książka Lisy Aisato, autorki ilustracji do -bestsellerowej „Śnieżnej siostry” Mai Lunde.

„Życie” to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia. Książka, którą możesz podarować komuś, na kim ci zależy, a jeszcze lepiej samemu sobie, bo nikt nie ilustruje ludzkich lęków, nadziei i marzeń tak pięknie jak Lisa Aisato. I nikt tak pięknie i prosto o nich nie pisze.

„Życie” to ciepła, a momentami mroczna opowieść dla dzieci w każdym wieku – 5-latków, jak i 105-latków, przełożona na język polski przez Wojciecha Manna. Wspaniała i bezpretensjonalna książka. Idealny podarunek dla każdego, niczym pudełko czekoladek.

W tej książce każda ilustracja to osobna historia, która wciąż odkrywa przed czytelnikiem nowe tajemnice, szczegóły, niuanse. Obok prac Lisy Aisato nie sposób przejść obojętnie.

Trzy słowa ode mnie: Kuszą mnie te ilustracje

 

 

„Od…do. Jak powstają różne rzeczy” – Liliana Fabisińska

"Od...do. Jak powstają różne rzeczy" - Liliana FabisińskaWydawnictwo: Papilon

Premiera: 25-08-2021

Opis: Dzieci pytają: co? jak? dlaczego? Seria „Od…do” odpowiada.

Skąd się bierze chleb? Jak powstaje samochód? Co trzeba zrobić, żeby zbudować dom? Skąd się biorą książki? Pokazujemy i objaśniamy, jak powstają rzeczy, które otaczają nas na co dzień. Pytajcie śmiało!

Pełne szczegółów ilustracje, na których dziecko odnajdzie fascynujące elementy. Przystępnie napisany, zrozumiały tekst. Do tego trwałe, kartonowe strony.

Książka, z którą trudno się rozstać.

Trzy słowa ode mnie: Posiadając w domu ciekawskiego malucha każda taka pozycja kusi

 

 

„Plotki o zwierzętach” –  Marcin Kostrzyński

"Plotki o zwierzętach" -  Marcin KostrzyńskiWydawnictwo: Zielona Sowa

Premiera: 01-09-2021

Opis: Książka, której głównym zadaniem jest obalenie powszechnych, dziwnych, czasem zabawnych, ale niekiedy także krzywdzących mitów na temat biologii zwierząt – ich cech i zachowań oraz powiązań gatunkowych. Książka dla dzieci, które dopiero odkrywają świat przyrody i dla przyrodniczo nieuświadomionych dorosłych.

 Plotki warto zawsze dementować

 

 

„Fakty i plotki o kosmicznych piratach” – Przemysław Liput

"Fakty i plotki o kosmicznych piratach" - Przemysław LiputWydawnictwo: Nasza Księgarnia

Premiera: 29-09-2021

Opis:  Szefową piratów jest baronowa von Kloc, pływająca pod banderą Posępnej Fregaty. Fakt czy plotka?

Niebieskie jajo kosmowęgorza pod kapeluszem chroni pirata w czasie bitwy. Fakt czy plotka?

Najsłynniejsza opowieść ery piratów to historia porwania i odbicia Mańka, syna władcy pirackiej galaktyki. Fakt czy plotka?

Ta niezwykła książka zawiera bardzo dużo faktów i jeszcze więcej plotek o kosmicznych piratach, ich zwyczajach i życiu. Dowiesz się z niej, jakich przedmiotów uczą się w pirackiej akademii, gdzie są tajne pirackie bazy, jak kosmiczni rozbójnicy spędzają wolny czas oraz czym się zajmują na emeryturze.

Trzy słowa ode mnie: Piraci i kosmici w jednym? W biblioteczce musi się znaleźć

 

 

„Pewnego dnia, niedźwiadku” –  Stephanie Stansbie

"Pewnego dnia, niedźwiadku" -  Stephanie StansbieWydawnictwo: Wilga

Premiera: 15-09-2021

Opis:  Mały niedźwiadek chce być dokładnie taki jak jego mama. Niedźwiedzica wyjaśnia dziecku, że pewnego dnia tak się stanie i podaje przykład, że miś urośnie tak jak małe drzewko staje się dużym drzewem. Do tego czasu jednak mają jeszcze mnóstwo czasu, wspomnień i wspólnych historii do napisania.

Trzy słowa ode mnie: Lubimy misie 🙂

 

„Nieunikniona. Baśnie o śmierci” – Ana Cristin Herreros

"Nieunikniona. Baśnie o śmierci" - Ana Cristin HerrerosWydawnictwo: Dwukropek

Premiera: 13-o1-2021

Opis:  Baśnie o Śmierci to zbiór 44 historii zaczerpniętych z rozmaitych kultur (m.in. hiszpańskiej, greckiej, irlandzkiej, chińskiej, tybetańskiej, arabskiej, indyjskiej, azteckiej, aborygeńskiej, buszmeńskiej czy kultury Inuitów), których wspólną bohaterką jest Śmierć. Z poszczególnych opowieści wyłania się obraz Śmierci jako Matki, która towarzyszy ludziom od chwili narodzin (czasem wręcz fizycznie, jak w micie zairskim, gdzie pomaga przy porodach) i wszystkich, bez względu na status, traktuje jednakowo. Śmierć jest przedstawiona w różnych odsłonach (jako sprawiedliwa, przyjaciółka czy zakochana), a poszczególne opowieści poświęcone są postrzeganiu jej w kulturach niemal z całego świata. Wiele z nich jest dość egzotycznych, jak chociażby walencjańska historia o staruszce, która uwięziła śmierć na swojej gruszy, czy meksykańska baśń o śmierci, którą drwal poratował jedzeniem i w zamian za to otrzymał dar uzdrawiania, a także legendy Aborygenów, Azteków czy Inuitów.

Trzy słowa ode mnie: Brzmi bardzo bardzo ciekawie 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *