-
“Cukiernica z fotografii” – Karolina Wilczyńska [recenzja]
Spacerując bez celu, dostrzegłam coś co mnie zainteresowało. Sklepik ze wspomnieniami niczym się nie wyróżniał, a jednak zwrócił moją uwagę. Kusił pewnego rodzaju tajemnicą i coś obiecywał. Podeszłam bliżej i zobaczyłam starą fotografię, a na niej cukiernicę a właściwie owocarkę. To ona przykuła moją uwagę bo właśnie “Cukiernica z fotografii” jest pierwszym tomem trylogii “Sklepik ze wspomnieniami” Karoliny Wilczyńskiej. Ciekawi o co chodzi z ową cukiernicą? Poznajcie Nastkę, menadżerkę znanej i lubianej restauracji, która wieczorową porą zamienia się w klub. Nasza bohaterka uwielbia swoją pracę i marzy o własnym lokalu. Nauczona przez matkę, że do realizacji marzeń potrzebna jest ciężka praca, pracuje i dąży do celu. Jednak los bywa przewrotny…
-
Antologia, Filia, Kosin Renata, Książki, Literatura obyczajowa, Milli Dorota, Mirek Krystyna, Olejnik Agnieszka, Rogoziński Alek, Tekieli Joanna, Wilczyńska Karolina
„Pocałuj mnie pod jemiołą” – Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska [recenzja]
Jemioła – dość specyficzna roślina. Z jednej strony pasożyt, który atakuje drzewa a z drugiej? Z drugiej, roślina mistyczna, której przypisuje się wiele właściwości magicznych, uznawana w starożytności za dar bogów. Jednym z najbardziej znanych wierzeń jest pocałunek pod jemiołą, który ma sprawić, że nasza miłość będzie trwała wiecznie. Właśnie ten przesąd, a może najprawdziwsza prawda, posłużył jako motyw przewodni siedmiorgu polskim pisarzy do stworzenie świątecznej antologii. “Pocałuj mnie pod jemiołą” to antologia, która zabierze nas do uroczego schroniska, w którym dzieją się pełne emocji historie ludzkie. Schronisko pod Jemiołą zaprasza w swe progi każdego. Nie pyta i nie ocenia, otula ciepłem kominka i zapachem świeżo parzonej kawy. To tu,…
-
„Oko w oko ze śmiercią” – Louis Cataldie [recenzja]
Czy wiecie na czym polega praca koronera? Czym się zajmuje? Co należy do jego obowiązków? Pewnie pierwsza myśl, która Wam się pojawi to to, że jest wzywany do zwłok. I macie racje ale czy przeprowadza sekcję? Określa okoliczności śmierci? Bierze udział w śledztwie? Jest patologiem, lekarzem medycyny sądowej czy zwykłym urzędnikiem? Czy wiedzieliście, że w niektórych stanach USA odpowiada za badanie kwestii zdrowia psychicznego? Jeśli owe pytania obudziły w Was odrobinę zainteresowania to powinniście sięgnąć po książkę “Oko w oko ze śmiercią”. Dr Louis Cataldie jest koronerem z wieloletnim doświadczeniem. Brał udział w wielu śledztwach mogących budzić grozę, w tym znanego seryjnego mordercę Baton Rouge – Derricka Todd Lee. Wzywany…
-
Antologia, Filia, Janus Katarzyna, Kosin Renata, Książki, Literatura obyczajowa, Matyszczak Marta, Milli Dorota, Rogoziński Alek, Stelar Marek, Tekieli Joanna
“Kemping Chałupy 9” – Katarzyna Janus, Renata Kosin, Marta Matyszczak, Dorota Milli, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Joanna Tekieli [recenzja]
Czy może być coś lepszego niż wypoczynek nad morzem? Szum fal, piaszczysta plaża i mewi śpiew? Urocze kafejki pełne aromatów, nadmorskie spacery o wschodzie i zachodzie słońca, stragany pełne pamiątek. Myślicie, że to tylko tak zagranicą? Ale wcale nie, bo takie atrakcje możecie znaleźć tu nad polskim morzem. No dobrze, może z przymrużeniem oka ale to nie oznacza, że nie warto jechać. Spakowani zatem? Nie? Kręcicie nosem? Muszę Was jakoś przekonać a najlepszym chyba sposobem będzie podsunięcie Wam antologii “Kemping Chałupy 9”, która odkryje przed Wami uroki jednej z bardziej znanych nadmorskich miejscowości. “Kemping Chałupy 9” zabiera nas, jak możecie się domyślić, nad polskie morze a dokładnie na półwysep helski.…
-
“Leśniczówka na Mazurach” – Agnieszka Kulig [recenzja]
Uwielbiam Mazury. To takie moje miejsce na ziemi, do którego chętnie uciekam jak tylko mam chwilę. Lubię też zanurzać się w książkach, których akcja dzieje się na moim ukochanych Mazurach. No cóż, mam do nich słabość. Tak samo było w przypadku “Leśniczówki na Mazurach” Agnieszki Kulig. Tytuł mnie uwiódł i nie czekając długo zasiadłam wygodnie w fotelu i oddałam się przyjemności czytania. Bynajmniej tak myślałam.. “Leśniczówka na Mazurach” zabiera nas do Wikliszek, małej wsi niedaleko Olsztyna. To właśnie tu, Anna, pisarka z Warszawy, postanawia odetchnąć i w spokoju napisać kolejną książkę. Spotyka tu Radka, meteorologa i wykładowcę uniwersyteckiego. Cóż ich pierwsze spotkanie nie wypadło owocująco ale magia miejsca… Las, jezioro,…
-
“Schronisko w Podgórowie” – Joanna Tekieli [recenzja]
Czyż nie cudownie byłoby uciec z miasta i osiąść gdzieś w spokojnym miejscu? Z dala od ludzi i wielkomiejskiego hałasu? Z pięknymi widokami i ciszą natury? Pewnie wielu przeraża taka myśl, ale z wiekiem człowiek zaczyna popadać w miejską rutynę, pragnie uciec gdzieś, gdzie poodycha pełną piersią. Pomyśleli tak też bohaterowie książki Joanny Tekieli “Schronisko w Podgórowie”, którzy postawili wszystko na jedną kartę i kupili stare schronisko w maleńkiej miejscowości Podgórowo. Ciekawi jak to się dla nich skończy? Ewa i Mariusz są małżeństwem z prawie dwudziestoletnim stażem i trójką dzieci. I choć zdawałoby się, że wiodą udane życie to jednak rutyna zaczyna im doskwierać. W szczególności, Mariuszowi, który zmęczony pracą…
-
„Drzewko szczęścia” – Magdalena Witkiewicz [recenzja]
Kto z nas nie chciałby się tytułować hrabią albo baronową? Móc szczycić się wybitnym drzewem genealogicznym i dumnie prezentować herb? No, dobrze, wcześniejsze pokolenia oddałyby za to wiele ale współcześnie, kogo to może interesować? Czy nie szkoda czasu na poszukiwania? No, chyba, że ma się w rodzinie dziewięćdziesięcioletnią Kornelię Trzpiot, która “podczas wieczerzy wigilijnej oznajmia rodzinie, że do szczęścia, zarówno doczesnego, jak i wiekuistego, potrzebny jest jej wyłącznie herb.” I co tu teraz zrobić? Podpowiem Wam, szybko sięgnąć po książkę Magdaleny Witkiewicz “Drzewko szczęścia” i zanurzyć się w historii z humorem. “Drzewko szczęścia” to historia rodziny, wspomnianej wcześniej Korneli Trzpiot. Choć rodzina stara się trzymać swoje sekrety w tajemnicy to…
-
Antologia, Filia, Janus Katarzyna, Kosin Renata, Książki, Literatura obyczajowa, Milli Dorota, Misiołek Katarzyna, Socha Natasza, Stachula Magda, Wilczyńska Karolina
„Zima w Pensjonacie pod Bukami” – Katarzyna Janus, Renata Kosin, Dorota Milli, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Magda Stachula, Karolina Wilczyńska [recenzja]
Nie wiem jak Wam ale mi zima zawsze kojarzy się z górami. Szczytami pokrytymi białym puchem, słońcem iskrzącym się na śniegu i wieczorami spędzanymi w towarzystwie wesoło trzaskającego kominka. Nie mogłam się zatem oprzeć i nie skorzystać z okazji udana się w Bieszczady, do urokliwego Pensjonatu Pod Bukami. Móc usiąść w wygodnym fotelu, napić się smacznej herbaty, porozmawiać z uroczą właścicielką Panią Różą i odpocząć. Oj, widzę, że i Wy jesteście chętni na taki zimowy odpoczynek. Na co czekacie? Zapraszam! “Zima w Pensjonacie pod Bukami” zabiera nas w Bieszczady oprószone śniegiem. Poznamy tu siedem historii o zagubionych duszach, które w tytułowym pensjonacie znalazły spokój. Prowadzi go nie kto inny jak…
-
„Srebrna łyżeczka” – Magdalena Witkiewicz [recenzja]
Srebrna łyżeczka z inicjałem samotnie spoczywa w cukiernicy. Czy znalazła się tu przypadkiem czy może trafiła tu z konkretnego powodu? Czy jest sama jedyna czy może czeka gdzieś na nią zestaw podobnych łyżeczek? Owiana tajemnicą, przykryta rodzinnym sekretem, czeka aż ktoś odkryje jej losy. Może będziesz to Ty, mój drogi czytelniku? Magdaleny Witkiewicz, nie trzeba przedstawiać. Polska autorka podbiła serca wielu czytelniczek swoimi powieściami pełnymi emocji, ciepła i mądrości. Specjalistka od szczęśliwych zakończeń postanowiła ponownie wzruszyć swoich czytelników i oddać im w ręce swoją najnowszą książkę “Srebrna łyżeczka”. Książkę, która zapewne poruszy wiele serc a także nakłoni do większego zastanowienia. Przecież tego od Pani Magdaleny oczekujemy? Lidia, główna bohaterka, jest…
-
“Błękitny dom nad jeziorem” – Katarzyna Janus [recenzja]
Kto by nie chciał usiąść nad jeziorem po ciężkim dniu? Zapatrzeć się w urokliwy krajobraz, zaciągnąć świeżym powietrzem i cieszyć się chwilą? Zapomnieć o otaczającym świecie i odetchnąć pełną piersią. A gdy towarzyszy temu mazurski klimat to szczęście nieopisane. Niestety nie zawsze jest tak możliwość i wtedy pozostaje skorzystać z wyobraźni a nic tak na nią nie działa jak lektura. Słowo pisane, które przeniesie nas w literacki świat. Tym razem obrałam kierunek “Błękitnego domu nad jeziorem” Katarzyny Janus, historii, która zabiera nas do “domu z duszą, położonego wśród mazurskich lasów i jezior”. Poznajcie Antoninę, a właściwie Tosię , bibliotekarkę wiodącą raczej nudny tryb życia. Ot praca, kot Baltazar i małe…