100 a nawet 200 książek od BBC's Big Read
Życie

100 a nawet 200 książek od BBC’s Big Read

W 2003 roku BBC przeprowadziło ankietę „Big Read” w Wielkiej Brytanii. Oddano ponad ćwierć miliona głosów na ulubione powieści narodu.  Było to największe badanie gustów czytelniczych. Tak o to powstała lista 200 najbardziej ulubionych powieści Brytyjczyków.

Jeśli choć trochę interesujecie się światem książek to zapewne obiła się Wam o uszy lista powieści „100 książek, które musisz przeczytać według BBC”. Cóż, nie jest to lista stworzona przez BBC (choć duża część pozycji się powtarza) a raczej rodzaj łańcuszka, zachęcającego do sprawdzenia ile książek przeczytało się z owej listy, stworzonej na potrzeby owej zabawy. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj. Warto dodać, że autor porównuje pierwszą setkę książek. Jeśli przyjrzymy się całej liście 200 pozycji od BBC to tych nieścisłości jest mniej.

Cóż mogę powiedzieć, autor owej fałszywej wziął to co uważał za słuszne od BBC i dodał trochę swoich pozycji (ok. 22 pozycji – np. „Atlas Chmur” autorstwa Davida Mitchell, która miała debiut w 2004 roku – mimo, że lista jest z 2003). Trzeba przyznać, że plan udał mu się idealnie bo sporo ludzi powiela ową fałszywą listę od BBC. Gdyby nie to, że lubię sprawdzać u źródła to pewnie bym się na nią też nabrała. Prawdziwą listę możecie znaleźć tutaj bądź poniżej.

Lista najbardziej ulubionych powieści Brytyjczyków z 2003, uzyskana z ankiety „The Big Read” przeprowadzonej przez BBC:

1.  Trylogia „Władca pierścieni” – J.R.R. Tolkien

„Władca Pierścieni” to jedna z najbardziej niezwykłych książek w całej współczesnej literaturze. Ogromna, z epickim rozmachem napisana powieść wprowadza nas w wykreowany przez wyobraźnię autora świat – fantastyczny, lecz ukazany wszechstronnie i szczegółowo, równie pełny i bogaty jak świat realny. Przykuwająca uwagę i wzruszająca, zabawna, choć momentami także przerażająca, opowieść ta rzuca na czytelnika czar, od którego nawet po zakończeniu lektury trudno się uwolnić. W ciągu pięćdziesięciu przeszło lat od pierwszego wydania „Władcy Pierścieni” miliony ludzi na całym świecie uległy temu urokowi.

2. „Duma i uprzedzenie” – Jane Austen

Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.

Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty…

RECENZJA

3. Mroczne Materie – Philip Pullman
4. Autostopem przez Galaktykę – Douglas Adams
5. Harry Potter i Czara ognia – JK Rowling

6. „Zabić drozda” – Harper Lee

Harper Lee przedstawia poruszającą historię o dzieciństwie i Powieść Harper Lee „Zabić drozda” była debiutem pisarskim autorki. Po raz pierwszy ukazała się na księgarskich półkach w 1960 roku. Natychmiast stała się bestsellerem, a wkrótce zdobyła Nagrodę Pulitzera. W 1963 roku ekranizację „Zabić drozda” z Gregorym Peckiem wyróżniono Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany.

Akcja powieści rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku w małym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych. Adwokat Atticus Finch jest obrońcą młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. W obliczu panującego wokół rasizmu prosta sprawa sądowa urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych powracają pytania o granice ludzkiej tolerancji.kryzysie sumienia, odwołując się do najważniejszych wartości w życiu człowieka – miłości, współczucia i dobroci.

—– RECENZJA –—-

7. Kubuś Puchatek – AA Milne
8. Rok 1984 – George Orwell
9. Lew, Czarownica i stara szafa – CS Lewis
10. Jane Eyre – Charlotte Brontë
11. Paragraf 22 – Joseph Heller

12. „Wichrowe wzgórza” – Emily Brontë

Akcja Wichrowych Wzgórz rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. Earnshaw, właściciel majątku Wuthering Heights, przywozi do domu bezdomnego, cygańskiego chłopca, którego znalazł na ulicach Liverpoolu i nakazuje własnym dzieciom traktować go jak brata. Pomiędzy przybyszem a małą Cathy rodzi się więź tak silna, że z czasem przestają się oni liczyć nie tylko z konwenansami, ale i z ludźmi, wśród których żyją. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…

—– RECENZJA —–

13. Birdsong – Sebastian Faulks
14. Rebecca – Daphne du Maurier
15. Buszujący w zbożu – JD Salinger
16. O czym szumią wierzby – Kenneth Grahame
17. Wielkie nadzieje – Charles Dickens
18. Małe kobietki – Louisa May Alcott
19. Mandolina kapitana Corellego – Louis de Bernieres
20. Wojna i pokój – Leo Tolstoy

21. „Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell

Rok 1861. Czas wojny secesyjnej – Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość. Scarlett O`Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa jednak długo, małżonek rychło umiera, zaś Scarlett sama musi dać sobie radę z przytłaczającą rzeczywistością…

22. Harry Potter i kamień filozoficzny – JK Rowling
23. Harry Potter i komnata tajemnic – JK Rowling
24. Harry Potter i więzień Azkabanu – JK Rowling
25. Hobbit – JRR Tolkien
26. Tessa d’Urberville. Historia kobiety czystej – Thomas Hardy
27. Miasteczko Middlemarch – George Eliot
28. Modlitwa za Owena – John Irving
29. Grona gniewu – John Steinbeck
30. Alicja w krainie Czarów – Lewis Carroll
31. Historia Tracy Beaker – Jacqueline Wilson
32. Sto lat samotności – Gabriel García Márquez
33. Filary ziemi – Ken Follett
34. David Copperfield – Charles Dickens

35. „Charlie i fabryka czekolady” – Roald Dahl

Pan Wonka ma pomysły doprawdy nie z tego świata: w swej sławnej fabryce czekolady wymyśla niesłychane smakołyki, ale nikt jeszcze nie był w środku ani nie widział pana Wonki! Charlie Bucket nie może uwierzyć w swoje szczęście, kiedy znajduje Złoty Talon, który pozwala mu zwiedzić wspaniała fabrykę.

—– RECENZJA —–

36. Wyspa skarbów – Robert Louis Stevenson
37. Miasteczko jak Alice Springs – Nevil Shute
38. Perswazje – Jane Austen
39. Diuna – Frank Herbert
40. Emma – Jane Austen

41. „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud  Montgomery

Pierwsza część cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza, po raz pierwszy wydana w 1908.
Główną bohaterką powieści jest Anna Shirley – obdarzona bujną wyobraźnią i szalenie gadatliwa 11-letnia rudowłosa dziewczynka z sierocińca, która zostaje przygarnięta przez mieszkające na Zielonym Wzgórzu niezamężne rodzeństwo Cuthbertów – Mateusza i Marylę. Cuthbertowie zamierzali zaadoptować chłopca, by mógł pomagać Mateuszowi w gospodarstwie, ale na skutek pomyłki zamiast chłopca zostaje wysłana do nich dziewczynka. Maryla zamierza odesłać ją z powrotem do sierocińca albo oddać pod opiekę innej rodzinie. Przejęta wzruszającą i smutną historią jej życia Maryla postanawia zatrzymać Anię, ku radości Mateusza, który, choć nieśmiały wobec płci przeciwnej, zapałał sympatią do gadatliwego dziecka.

—– RECENZJA —–

42. Wodnikowe Wzgórze – Richard Adams

43. „Wielki Gatsby „- Francis Scott Fitzgerald

Nowy Jork, mafia i jazz. Klasyka w znakomitym przekładzie Jacka Dehnela.
Nowy Jork, lata 20. Jazz, prohibicja, gangsterskie porachunki. Czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, kiedy droga od pucybuta do milionera była najkrótsza.
Jay Gatsby dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery. Marzy o pieniądzach, władzy i tej jedynej kobiecie. Traci miłość, przyjaciół i szacunek do siebie samego. Światła wielkiego miasta i kropla szampana to jedyne szczęście, do jakiego zdolne jest „stracone pokolenie”.
Porywający styl i doskonały warsztat tłumacza – Jacka Dehnela – sprawiają, że Wielki Gatsby zyskuje nowe życie, stając się powieścią niepokojąco aktualną i boleśnie bliską. Obowiązkowa pozycja na półce każdego kolekcjonera klasyki.

—– RECENZJA —–

44. Hrabia Monte Christo – Alexandre Dumas
45. Znów w Brideshead – Evelyn Waugh
46. Folwark zwierzęcy – George Orwell
47. Opowieść wigilijna – Charles Dickens
48. Z dala o zgiełku – Thomas Hardy
49. Goodnight Mister Tom – Michelle Magorian
50. Poszukiwacze muszelek – Rosamunde Pilcher
51. Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett
52. Myszy i ludzie – John Steinbeck
53. Bastion – Stephen King
54. „Anna Karenina” – Leo Tolstoy
55. Pretendent od ręki – Vikram Seth
56. Bardzo fajny olbrzym – Roald Dahl
57. Jaskółki i Amazonki – Arthur Ransome
58. Czarny książę – Anna Sewell
59. Artemis Fowl – Eoin Colfer
60. Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojevski
61. Noughts And Crosses – Malorie Blackman

62. „Wyznania Gejszy” – Arthur Golden

Tajemnica serca kobiety, która nie miała prawa kochać.
Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości. Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Oczami Sayuri śledzimy jej edukację: naukę tańca, muzyki, noszenia kimona, sztuki makijażu i układania włosów, nalewania sake. Obserwujemy niezwykły świat, w którym dziewictwo dziewczyny jest towarem sprzedawanym na licytacji temu, który zaoferuje najwięcej. Świat, w którym kobiety są szkolone w sztuce uwodzenia bogatych i wpływowych mężczyzn, a miłość uchodzi za iluzję.

—- RECENZJA —–

63. Opowieść o dwóch miastach – Charles Dickens
64. Ptaki ciernistych krzewów – Colleen McCollough
65. Mort – Terry Pratchett
66. The Magic Faraway Tree – Enid Blyton
67. Mag – John Fowles
68. Dobry Omen – Terry Pratchett and Neil Gaiman
69. Straż! Straż! – Terry Pratchett
70. Władca much – William Golding
71. Pachnidło – Patrick Süskind
72. The Ragged Trousered Philanthropists – Robert Tressell
73. Straż nocna – Terry Pratchett
74. Matylda – Roald Dahl
75. Dziennik Bridget Jones – Helen Fielding
76. Tajemna historia – Donna Tartt
77. Kobieta w bieli – Wilkie Collins
78. Ulisses – James Joyce
79. Samotnia – Charles Dickens
80. Podwójna rola – Jacqueline Wilson
81. The Twits – Roald Dahl
82. Zdobyłam zamek – Dodie Smith
83. Holes – Louis Sachar
84. Gormenghast – Mervyn Peake
85. Bóg rzeczy małych – Arundhati Roy
86. Vicky, dziewczynka, która stała się aniołem – Jacqueline Wilson
87. Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley
88. Cold Comfort Farm – Stella Gibbons
89. W drodze – Jack Kerouac
91. Ojciec Chrzestny – Mario Puzo
92. Klan niedźwiedzia jaskiniowego – Jean M Auel
93. Kolor Magii – Terry Pratchett
94. Alchemik – Paulo Coelho
95. Katherine – Anya Seton
96. Kane i Abel -Jeffrey Archer
97. Miłość w czasach zarazy – Gabriel García Márquez
98. Dziewczyny się zakochują – Jacqueline Wilson
99. Pamiętnik Książniczki – Meg Cabot
100. Dzieci północy – Salman Rushdie
101. Trzech panów w łódce (nie licząc psa) – Jerome K. Jerome
102. Pomniejsze bóstwa – Terry Pratchett
103. Niebiańska plaża – Alex Garland
104. Dracula – Bram Stoker
105. Point Blanc – Anthony Horowitz
106. Klub Pickwicka – Charles Dickens
107. Misja Stormbreaker – Anthony Horowitz
108. Fabryka os – Iain Banks
109. Dzień szakala – Frederick Forsyth
110. Malowana mam – Jacqueline Wilson
111. Juda nieznany – Thomas Hardy
112. Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik – Sue Townsend
113. Okrutne morze – Nicholas Monsarrat
114. Nędznicy – Victor Hugo
115. Burmistrz Casterbridge – Thomas Hardy
116. Gra w wyzwania – Jacqueline Wilson
117. Złe dziewczyny – Jacqueline Wilson
118. Portret Doriana Graya – Oscar Wilde
119. Shogun – James Clavell
120. Dzień tryfidów – John Wyndham
121. Lola Rose -Jacqueline Wilson
122. Targowisko próżności – William Makepeace Thackeray
123. Saga rodziny Forsyte’ów – John Galsworthy
124. Dom z liści – Mark Z. Danielewski
125. Biblia jadowitego drzewa – Barbara Kingsolver
126. Kosiarz – Terry Pratchett
127. Angus, stringi i Przytulanki – Louise Rennison
128. Pies Baskerville’ów – Arthur Conan Doyle
129. Opętanie – A. S. Byatt
130. Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow
131. Opowieść podręcznej – Margaret Atwood
132. Danny mistrz świata – Roald Dahl
133. Na wschód od Edenu – John Steinbeck
134. Cudowne lekarstwo George’a – Roald Dahl
135. Trzy wiedźmy – Terry Pratchett
136. Kolor purpury – Alice Walker
137. Wiedźmikołaj – Terry Pratchett
138. 39 stopni – John Buchan
139. Dziewczyny płaczą – Jacqueline Wilson
140. Sleepovers -Jacqueline Wilson
141. Na zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque
142. Za obrazami w muzeum – Kate Atkinson
143. Wierność w stereo – Nick Hornby
144. To – Stephen King
145. Jakubek i brzoskwinia olbrzymka – Roald Dahl
146. Zielona mila – Stephen King
147. Papillon – Henri Charriere
148. Zbrojni – Terry Pratchett
149. Dowódca „Sophie” – Patrick O’Brian
150. Skeleton Key – Anthony Horowitz
151. Muzyka duszy – Terry Pratchett
152. Złodziej czasu – Terry Pratchett
153. Piąty element – Terry Pratchett
154. Pokuta – Ian McEwan
155. Sekrety – Jacqueline Wilson
156. Srebrny miecz – Ian Serraillier
157. Lot nad kukułczym gniazdem – Ken Kesey
158. Jądro ciemności – Joseph Conrad
159. Kim – Rudyard Kipling
160. Obca – Diana Gabaldon
161. Moby Dick – Herman Melville
162. Bóg Nilu – Wilbur Smith
163. Sunset Song -Lewis Grassic Gibbon
164. Kroniki portowe – Annie Proulx
165. Świat według Garpa – John Irving
166. Lorna Doone – R. D. Blackmore
167. Dziewczyny się spóźniają – Jacqueline Wilson
168. Dalekie pawilony – M. M. Kaye
169. Czarownice – Roald Dahl
170. Pajęczyna Szarloty – E. B. White
171. Frankenstein – Mary Shelley
172. They Used To Play On Grass – Terry Venables and Gordon Williams
173. Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway
174. Imię róży – Umberto Eco
175. Świat Zofii – Jostein Gaarder
176. Dziecko ze śmietnika – Jacqueline Wilson
177. Wspaniały pan Lis – Roald Dahl

178. „Lolita” – Vladimir Nabokov

Lolita – najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne.

—– RECENZJA —–

179. Mewa – Richard Bach
180. Mały książę – Antoine De Saint-Exupery
181. Dziewczynka z walizkami – Jacqueline Wilson
182. Oliver Twist – Charles Dickens
183. The Power Of One – Bryce Courtenay
184. Silas Marner – George Eliot
185. American Psycho – Bret Easton Ellis
186. The Diary Of A Nobody – George and Weedon Grossmith
187 Trainspotting – Irvine Welsh
188. Goosebumps – R. L. Stine
189. Heidi – Johanna Spyri
190. Synowie i kochankowie – D. H. Lawrence
191. Nieznośna lekkość bytu – Milan Kundera
192. Mężczyzna i chłopiec – Tony Parsons
193. Prawda – Terry Pratchett
194. Wojna światów – H. G. Wells
195. Zaklinacz koni – Nicholas Evans
196. Delikatna równowaga – Rohinton Mistry
197. Wyprawa czarownic – Terry Pratchett
198. Był sobie raz na zawsze król – T. H. White
199. Bardzo głodna gąsienica – Eric Carle
200. Kwiaty na poddaszu – Virginia Andrews

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *