-
„Córka ziemi” – Dorota Gąsiorowska [recenzja przedpremierowa]
W otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się pewien dom. Dom, w którym wprawne ręce rzeźbiarki tworzą rzeźby pełne życia. Nieoszlifowanym kamieniom nadają nie tylko kształt ale i duszę, tworząc połączenie wręcz idealne. I może by nie było w tym wszystkim nic nadzwyczajnego, w końcu historia zna wielu uzdolnionych artystów ale tu kryje się tajemnica. Nasza bohaterka posiada pewien dar, umie wsłuchać się w cichy szept kamieni i wydobyć to co jest w nich ukryte. Czyżby to on nadawał jej talentowi pewnej magiczności? Przyznajcie, jesteście zainteresowani. Czas zatem sięgnąć po “Córkę ziemi” Doroty Gąsiorowskiej. To właśnie tu poznacie historię rzeźbiarki, historię, która Was uwiedzie. Weronika, tworząc zapomina o całym świecie. Spod…
-
“Sekretna mowa kamieni” – Chiara Parenti [recenzja]
Kryształy, kamienie szlachetne, klejnoty… któż ich nie podziwia i nie pragnie? Przyciągają, kuszą i wzbudzają pożądanie. Ale czy otoczeni ich blaskiem zastanawialiście nad ich historią? Czy zanurzyliście się w legendy o ich powstaniu a może odkryliście ich moce? Bo tak, kamienie mają swoje moce, które mogą nam pomóc w wielu kwestiach. Nie wierzycie? Spróbujcie usłyszeć sekretną mowę kamieni a zrozumiecie… Luna, wnuczka łowcy klejnotów, od dziecka wychowana w ich otoczeniu. Przesiąknięta ich magią i znająca legendy ich powstania. Umiejąca wyczuć ich wibrację i zrozumieć to co chcą przekazać. Już od najmłodszych lat wiedziała, że chce z nimi wiązać swoją przyszłość. Los jednak miał dla niej inne plany. Kiedy jako nastolatka…
-
“Pamiętnik szeptuchy” – Dorota Gąsiorowska [recenzja]
Dwa lata temu zanurzyłam się w świat słowiańskich zwyczajów i wierzeń dzięki serii książek Katarzyny Bereniki Miszczuk “Kwiat paproci”. Od tamtego czasu często sięgam po książki, w których ten wątek występuje. Dlatego też gdy tylko moim oczom ukazał się tytuł “Pamiętnik Szeptuchy” autorstwa Doroty Gąsiorowskiej to nie zastanawiałam się nawet chwili. Czyżbym znowu udało mi się otulić tym słowiańsko mistycznym klimatem? No cóż… Natasza, główna bohaterka powieści, ucieka ze stolicy, odpocząć do swojej przyjaciółki na Podlasie. Pech jednak chciał, że zgubiła drogę. Ta niepokojąca okoliczność powoduje, że na swojej drodze spotyka Salmę, starą kobietę, która przygarnia ją pod swój dach. Wydarzenie to owocuje wielkimi zmianami w życiu naszej bohaterki, bo…
-
“Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell” – Stacy Horn [recenzja]
Zagłębiając się w dzieje ludzkości co chwilę możemy natrafić na historię, które nami wstrząsają. Historie, które mogą nas przeorać przez granicę wytrzymałości i wiary, wyplują zmiętych i zniechęconych. Zostawią z pytaniem w głowie: jak człowiek człowiekowi może zgotować taki los i to jeszcze kierując się “dobrymi” przesłankami. Każdy naród, kraj czy społeczeństwo ma w swoim repertuarze taką mroczną tajemnicę, którą skrzętnie chowa pod dywan. Weźmy chociażby taki Nowy Jork, który w swojej historii skrywa pewien mroczny eksperyment społeczny, który do tej pory powoduje gęsią skórkę i przyprawia o niedowierzanie. . Wyspa Blackwell (obecnie znana jako Wyspa Roosevelta) to wąska wyspa w Nowym Jorku położona na rzece East River. To właśnie…