“Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów” - Christopher Berry-Dee - Kot, kawa i książki
Berry - Dee Christopher,  Czarna Owca,  Książki,  Literatura faktu,  Reportaż

“Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów” – Christopher Berry-Dee – recenzja

Mózg człowieka jest jednym z najbardziej fascynujących i najmniej odkrytych narządów człowieka. To w nim kryje się nasz umysł, który odpowiada za nasze myślenie, postrzeganie, odczuwanie emocji i zachowanie. To tam kształtuje się nasza osobowość, to kim będziemy i jak będziemy się zachowywać. Ta wielka tajemnica od wielu lat spędza sen z powiek masie uczonych, którzy chcą zgłębić tajniki umysłu. Poznać co się w nim kryje i ukazać to światu. Drugim elementem, który nas fascynuje jest zło, pragniemy wiedzieć jak dostaje się do naszych myśli i kieruje naszymi czynami. Nic zatem dziwnego, że tak wielu stara się poznać umysły największych psychopatów, aby ich zrozumieć i odkryć co stoi za ich czynami .

Christopher Berry – Dee to światowej sławy kryminolog i śledczy, któremu udało się pozyskać zaufanie najgorszych morderców osadzonych w najsurowszych więzieniach. To z nimi korespondował i przeprowadzał wywiady, próbując pozyskać informację a także rozgryźć ich umysły. Z jego efektami możemy się zapoznać w takich produkcjach telewizyjnych jak “The Serial Killers”, “Born to Kill?” czy też “Britain’s Most Evil Killers”. Na swoim koncie ma także wiele książek o seryjnych mordercach, w których stara się przybliżyć czytelnikowi brutalny świat psychopatów i bestii.  Jedną z takich pozycji są “Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów”, która zaprasza czytelnika takimi słowami “Witajcie na skraju otchłani zdradliwego świata psychopatów i bestii. Wstąpcie do tego piekła, a wasze życie nigdy już nie będzie takie samo”*

“Rozmowy z psychopatami” jest pozycją, w której autor zaprasza nas w mroczną podróż. Jako nasz przewodnik będzie starał się przybliżyć nam zagadnienia psychopatii i tego co może kierować czynami psychopaty. Przedstawi nam listę cech diagnostycznych profesora Roberta Hare’a, która pozwala ustalić, czy ktoś jest psychopatą / socjopatą, choć ostrzega, że nie jest to lista dla laików. A także inne definicje, które wpływają na wyroki sądów i oceny poszczególnych morderców. Pokazuje nam, że zrozumienie bestii, wyprzedzenie go i zatrzymanie często jest bardzo pracochłonne i czasem bez odrobiny szczęścia niemożliwe. Psychopaci nie mają wypisane na czole tego co robią, wręcz przeciwnie potrafią tak manipulować, oszukiwać i tworzyć złudną rzeczywistość, że uwodzą swoje ofiary, przyciągają je do siebie a w społeczeństwie  uznawani są za wzorowych obywateli.  Warto tu przytoczyć pewien cytat z powyższej książki, który to oddaje  “Najbardziej przerażająca cecha seryjnego mordercy polega na tym, że funkcjonariusze organów ścigania zdają sobie sprawę, że taka osoba przebywa na wolności, jednak nie wiedzą, kim jest ani gdzie i kiedy znowu zaatakuje. I może mieszkać w domu obok!. “**  

W książce Christophera Berry – Dee przyjrzymy się sylwetkom niektórych psychopatów, spróbujemy się zagłębić w ich umysły, odkryć choć ułamek ich jestestwa. Znajdziemy tu historię ich życia, wycinki z ich listów do autora a także od osób zaangażowanych w śledztwa. Autor pokaże nam jak próbował dotrzeć do nich, stosując odpowiednie elementy manipulacji aby pomóc innym zrozumieć ich,  wspomóc niektóre śledztwa czy wydobyć z nich prawdę, chociażby na temat ukrycia ciał ofiar. Nie znajdziemy tutaj zbyt dużo szczegółowych opisów zbrodni. Niemniej te, które się pojawiają i tak spędzają sen z powiek. 

Przy omawianych sylwetka, autor bardzo często odwołuje się do innych pozycji zarówno swoich jak i innych autorów. Dzięki temu kończąc ową książkę mamy zagwarantowaną listę książek, w których możemy pogłębić wiedzę o mordercach, gwałcicielach, bestiach. 

Można by rzecz, że cała książka utrzymana jest w stylu opowiadania, czujemy się jakbyśmy usiedli z autorem przy kawie a on dzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Choć temat jest dość brutalny i powodujący ciarki to jednak książkę czyta się bardzo szybko, nie nudząc się zbytnio. Co prawda, osoby, które poszukiwały mrożących krew w żyłach opisów zbrodni, mogą się czuć zawiedzione. Jednak autor już na początku zapewniał nam wejście w umysły potworów a nie w ich czyny, i taka jest ta książka.  Myślę, że jest to pozycja, która rozbudzi ciekawość zgłębienia owego tematu, może spowoduje, że nasza czujność troszkę się wyostrzy. Bo tak jak mówi autor, psychopatę możemy spotkać wszędzie, na ulicy, w sklepie, portalu randkowym czy w naszym domu. Warto jednak pamiętać, że choć o nich głośno i dokonali strasznych czynów to jest ich stosunkowo niewielu. 

Podsumowując, jeśli chcecie poznać świat, “w którym słonie latają, ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, a władzę sprawują wróżki”*** to nie będziecie zawiedzeni. Choć ostrzegam, owa pozycja może mocno wami zatrząść. 

* str.24
** str. 73
*** str. 162

O książce:
Tytuł: Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów
Tytuł oryginalny: Taking with Psychopaths and Savages

Autor: Christopher Berry – Dee
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 15-04-2020
Liczba stron: 288

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić: 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

„Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów” to książka, która zabierze Was w świat, “w którym słonie latają, ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, a władzę sprawują wróżki” . Jeśli tego oczekujecie to nie będziecie zawiedzeni. Choć ostrzegam, owa pozycja może mocno wami zatrząść.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *