-
„Oko w oko ze śmiercią” – Louis Cataldie [recenzja]
Czy wiecie na czym polega praca koronera? Czym się zajmuje? Co należy do jego obowiązków? Pewnie pierwsza myśl, która Wam się pojawi to to, że jest wzywany do zwłok. I macie racje ale czy przeprowadza sekcję? Określa okoliczności śmierci? Bierze udział w śledztwie? Jest patologiem, lekarzem medycyny sądowej czy zwykłym urzędnikiem? Czy wiedzieliście, że w niektórych stanach USA odpowiada za badanie kwestii zdrowia psychicznego? Jeśli owe pytania obudziły w Was odrobinę zainteresowania to powinniście sięgnąć po książkę “Oko w oko ze śmiercią”. Dr Louis Cataldie jest koronerem z wieloletnim doświadczeniem. Brał udział w wielu śledztwach mogących budzić grozę, w tym znanego seryjnego mordercę Baton Rouge – Derricka Todd Lee. Wzywany…
-
„Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu” – David Nott [recenzja]
Czy zastanawialiście się jak wygląda praca lekarzach na terenach objętych konfliktem zbrojnym? Z jakimi niebezpieczeństwami musi się mierzyć, w jakich warunkach pracuje i czy nie drży mu ręka, gdy wokół słychać strzały? Czy myśleliście nad tym co pcha go w środek wojennej zawieruchy, do miejsc, w których ich życie jest zagrożone? Czy to chęć niesienie pomocy i oddanie pasji? Czy może uzależnienie od adrenaliny? Jeśli choć jedno z tych pytań przeszło Wam przez myśl i rozbudziło Waszą ciekawość to powinniście bez zastanowienia sięgnąć po książkę Davida Notta “Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu”. David Nott jest lekarzem specjalizującym się w chirurgii ogólnej i naczyniowej. Na co dzień pracuje w londyńskich…
-
“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” – Christopher Berry – Dee [recenzja]
Sięgając po książkę o seryjnych mordercach zastanawiacie się co Was w nich ciekawi? Co skłania Was do poświęcania czasu na czytanie o bestialskich czynach? Odkrywaniu morderczych zapędów i psychopatycznych umysłów? Nie wiecie? Może w odpowiedzi pomogą słowa Jamesa Berretta, wielokrotnie nagradzanego oficera policji, który w swojej książce z 1932 roku napisał: “Przestępstwa budzą powszechne zainteresowanie. Zawsze tak było i będzie. Dla milionów zwykłych ludzi stanowią symbol tego, co niezwykłe, pogardzane ale fascynujące. Lubimy czytać i słuchać o zbrodniach”. Jeśli zatem należycie do tych milionów, którzy lubią czytać o czynach psychopatów to trafiliście idealnie. Oto “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, w której to Christopher Berry – Dee zabierze Was na…
-
“Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” – Iza Komendołowicz [recenzja]
Czasami mam wrażenie, że ginekologia to pewnego rodzaju temat tabu, tak samo jak kwestie związane z naszą kobiecością. Tematy rzadko poruszane, często mówione szeptem a jeszcze częściej zapominane. Tak jakby fakt pójścia do ginekologa był czymś wstydliwym i niezbyt dobrze widzianym. Oczywiście w wielkich miastach jest to coraz mniej odczuwalne ale w mniejszych miejscowościach sama wizyta u owego lekarza, może obudzić szereg plotek. Tu warto przytoczyć słowa przypisane legendarnemu ginekologowi i położnikowi Adamowi Ferdynandowi Czyżewiczowi (1877 – 1962) “Kobieta, która przychodzi do ginekologa, albo jest w ciąży, albo chce być w ciąży, albo nie chce w niej być, albo ma raka. Jeśli dowiesz się, w której jest grupie, to będziesz…
-
“Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów” – Christopher Berry-Dee [recenzja]
Mózg człowieka jest jednym z najbardziej fascynujących i najmniej odkrytych narządów człowieka. To w nim kryje się nasz umysł, który odpowiada za nasze myślenie, postrzeganie, odczuwanie emocji i zachowanie. To tam kształtuje się nasza osobowość, to kim będziemy i jak będziemy się zachowywać. Ta wielka tajemnica od wielu lat spędza sen z powiek masie uczonych, którzy chcą zgłębić tajniki umysłu. Poznać co się w nim kryje i ukazać to światu. Drugim elementem, który nas fascynuje jest zło, pragniemy wiedzieć jak dostaje się do naszych myśli i kieruje naszymi czynami. Nic zatem dziwnego, że tak wielu stara się poznać umysły największych psychopatów, aby ich zrozumieć i odkryć co stoi za ich…
-
“Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” – Piotr Mieśnik, Magda Mieśnik [recenzja]
Prostytucja to najstarszy zawód świata, który budzi różnego rodzaju emocje. Jedni starają się go wykluczyć z zakresu swojego postrzegania, część poprzestaje na zaszufladkowanych stereotypach a jeszcze inni zaciekawieni starają się poznać powody, które skłoniły do wykonywania owego zawodu. Z pomocą może przyjąć książka Piotra i Magdy Mieśnik “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości”, który wprowadza czytelnika w podziemny świat prostytucji. “Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to zbiór różnego rodzaju historii, opisów, wywiadów oraz komentarzy z for czy też ogłoszeń dotyczących owego najstarszego zawodu świata. Poznamy tu kulisy pracy prostytutek, zarówno tych stojących przy drogach (zwanych tirówkami), pracujących na “domówkach”, burdelach czy wysokiej klasy agencjach. Usłyszymy historię ekskluzywnych towarzyszek imprez, pracownic salonów masażu erotycznego…
-
“Czarni” – Paweł Reszka [recenzja]
W ostatnim czasie dość głośno jest o klerze i to w tym gorszym ujęciu. Z ust wielu nie schodzi kwestia pedofilii i zamiatania wszystkiego pod dywan. Nic więc dziwnego, że coraz to więcej dziennikarzy przypatruje się kościołowi, tworząc książki poświęcone owym skandalom. Wśród owych pozycji możemy znaleźć takie, które nie zostawiają suchej nitki na klerze, ale także takie, które w reporterskim ujęciu oddają to co kryje się za zamkniętymi drzwiami. Przykładem takiej książki jest reportaż “Czarni” autorstwa Pawła Reszki. Paweł Reszka jest polskim dziennikarzem, który ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak “Rzeczpospolita”, “Dziennik”, “Tygodnik Powszechny”, “Newsweek Polska” czy “Polityka”. Jest także autorem książek “Mali bogowie”, w których…
-
“Trupia farma. Nowe śledztwa” – Bill Bass, Jon Jefferson [recenzja]
Jeśli lubisz literaturę ciut mocniejszą, w której znienacka pojawia się trup a do rozwikłania zagadki potrzebna jest pomoc antropologa to zapewne obiło Ci się o uszy takie pojęcie jak Trupia Farma. Ośrodek Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennesse (bo tak się poprawnie nazywa) to miejsce, w którym odkrywane są wszystkie tajemnice śmierci. To stąd naukowcy mają wiedzę, tak potrzebną przy morderstwach. Trupią Farmę założył światowej sławy antropolog William B. Bass. Bill Bass wraz z Jonem Jeffersonem opowiedzieli o jej początkach i rozwoju w książce “Trupia farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoją historię”. To tam mogliśmy poznać trudną drogę jaką stoczył Bass aby owy ośrodek powstał. Zapoznaliśmy się także ze…
-
„Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” – Diane Ducret [recenzja]
„Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. Tymczasem … to tylko wagina!”. Owiana mitami, będąca jednym wielkim tabu, skazywana na zapomnienie i zamykająca usta wielu, kontrowersyjna a zarazem budząca ciekawość. Ciekawość, która skusiła francuską pisarkę Dianę Ducret, na tyle aby zgłębić ten temat w swojej najnowszej książce „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji”. W „Zakazanym ciele. Historia męskiej obsesji” autorka porusza temat kobiecej intymności, czyli żeńskich narządów płciowych. Diana Ducret zabiera nas w podróż w czasie aby przypatrzeć się jak zmieniało się na przestrzeni wieków postrzeganie owej intymności. Jakie panowały wtedy obyczaje z nią związane, jak wielką tajemnicą była a także jaka…
-
„Trupia Farma” – Bill Bass i Jon Jefferson [recenzja]
Odkąd tylko istnieje życie, istnieje też i śmierć. W większości wypadków, spowodowana naturalnym biegiem czasu, czasem niestety zapoczątkowana przez osoby trzecie. Wtedy pojawiają się różnego rodzaju pytania, które poza odpowiedzią jak i dlaczego, mają jeszcze jeden cel: złapanie sprawcy. Odpowiedzi na niektóre z tych pytań można szukać w Ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennesse, w którym dzięki zmarłym naukowcy rozwiązują kryminalne zagadki. Na niewielkim, ogrodzonym terenie leżą ludzkie zwłoki, zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. Brzmi nieprawdopodobnie ale to właśnie tam prowadzone są badania, w których dokumentowane są kolejne etapy rozkładu ciał. Wszystko tylko po to aby pomóc śledczym. Owe miejsce pospolicie zwie się „Trupią…