• “Mitologia słowiańska” - Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
    Bobrowski Jakub,  Bosz,  Książki,  Literatura popularnonaukowa,  Wrona Mateusz

    “Mitologia słowiańska” – Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona [recenzja]

    “Zakrawa na paradoks, że współczesny Polak dysponuje prawdopodobnie znaczniejszym zasobem wiadomości na temat mitologii greckiej, rzymskiej, być może nawet egipskiej czy mezopotamskiej, niż mitologii słowiańskiej, najbliższej mu kulturowo”. Takim oto cytatem rozpoczyna się książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony “Mitologia słowiańska” i, cóż trudno się z nim nie zgodzić. W szkole uczą nas mitologii greckiej i rzymskiej ale o naszej słowiańskiej już nie. A to przecież z niej wywodzi się wiele naszych tradycji, zwyczajów a i legend. Czasem gdzieś ktoś usłyszy o leszym, wodniku czy strzydze ale czy wie kto to i skąd się wywodzą? Wątpię. Pewnie zasługą tego jest brak dużej ilości źródeł, a pozycje, które znajdziemy są stricte…

  • “Homo deus. Krótka historia jutra” - Yuval Noah Harari
    Harari Yuval Noah,  Książki,  Literackie,  Literatura popularnonaukowa

    “Homo deus. Krótka historia jutra” – Yuval Noah Harari [recenzja]

    Czy zastanawialiście się co nas czeka za pięć, dziesięć czy pięćdziesiąt lat? Co będziecie robić i jak będzie wyglądał świat wokół nas? Czy zmienią się znane nam schematy? Czy pokonamy choroby i inne problemy obecnego wieku? Czy ludzkość będzie wiodła taki sam byt czy może przestanie istnieć? Przyszłości nie da się przepowiadać ale można snuć przypuszczenia. Swoją wiedzą na temat jutra człowieka podzielił się Yuval Noah Harari w książce “Homo deus. Krótka historia jutra”. Yuval Noah Harari jest izraelskim historykiem i profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Specjalizuje się w historii świata i procesach makroekonomicznych. W swoim dorobku ma wiele książek i artykułów, w tym dwa bestsellery. Pierwszy…

  • "Kot: Święty i Przeklęty" – Bogda Balicka
    Balicka Bogna,  Książki,  Literatura popularnonaukowa,  Poradniki,  Studio Astropsychologii

    „Kot: Święty i Przeklęty” – Bogda Balicka [recenzja]

    Szperając w Internecie trafiłam przez przypadek na książkę o ciekawym tytule „Kot: Święty i Przeklęty”, a ponieważ ostatnio mam małego bzika na punkcie kotów postanowiłam ją mieć. Autorka Bogda Balicka sama określa ją jako „Biblia dla kociarzy i nie tylko” . Wydaje się to lekka przesadą to jednak może coś w tym jest? Pisarka zebrała w jedną całość różne odniesienia, opisy a także  fragmenty, w których pojawia się kot. Poczynając od starych wierzeń i przesądów, przechodząc przez historię popularności kotów a kończąc na przykładach w literaturze. „Koty i kociarze – jako indywidualiści – chcą być kochani bez rozgłosu, intymnie i wiernie.”   Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, z których…