"Dziewczyna z sąsiedztwa" – Jack Ketchum
Ketchum Jack,  Książki,  Literatura grozy, horror,  Papierowy Księżyc

„Dziewczyna z sąsiedztwa” – Jack Ketchum – recenzja

Przeglądając czasopisma natknęłam się na ciekawy artykuł, który opowiadał o pisarzu i jednej z jego książek. O tyle mnie to zainteresowało, że autor owego felietonu uważał, że owa pozycja jest jedną z najsłynniejszych powieści grozy w literaturze. No powiedzcie sami czy nie zaciekawilibyście się? Mnie to skusiło i zaczęłam szukać, aż znalazłam. „Dziewczyna z sąsiedztwa” (The Girl Next Door), bo o niej mowa, ma już parę lat, bo swój debiut miała w 1989 roku. Na polskie wydanie musieliśmy czekać aż 20 lat. Autorem jest nie kto inny jak Jack Ketchum, amerykański pisarza powieści grozy.

Pozycja, która przez dwie dekady utrzymuje niezachwiany status w grozie musi coś w sobie mieć. To jeszcze bardziej mnie do niej przekonało i nie zwlekając dłużej po nią sięgnęłam. Sam wstęp, napisany przez Stephena Kinga, który zachęca nas a równocześnie ostrzega przed ową powieścią, zaostrza tylko apetyt i sprawia, że decyzja o poznaniu owej dziewczyny z sąsiedztwa była słuszna.

„Absolutnie szokująca… Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nią wprawia” – Stephen King

Dziewczyna z sąsiedztwa” zaczyna się dość niewinnie, ot takie sielankowe życie dzieci na przedmieściu. W miarę rozwoju akcji ten łagodny wstęp zmienia się na coraz to brutalniejszy by w finale pokazać co potrafi i przenieść nas do prawdziwego koszmaru.

O fabule książki można powiedzieć, że jest prosta. Mamy główną bohaterkę Meg, która wraz z siostrą trafia do swojej ciotki Ruth, po tym jak ich rodzice zginęli w tragicznym wypadku drogowym. Zamieszkują w jednorodzinnym domku, w spokojnym miasteczku, gdzie o zbrodni się nie mówi a drzwi do domu zostawia otwarte. Wszystko wskazuje na pospolitą historię gdyby nie ciotka Ruth. To ona wraz z rozwojem sytuacji ukazuje swoje psychiczne zapędy. Życie dziewczynek zaczyna przeobrażać się w koszmar. Niema dnia aby psychiczne i fizyczne znęcanie je ominęło. Zagłębiając się coraz dalej, otwieramy jeszcze bardziej oczy, gdy w tej bestialskiej zabawie w znęcanie, udział mają także dzieci, dzieci, dla których maltretowanie innych jest zwykłą zabawą i to na dodatek dobrą.

„Ból może działać od zewnątrz. Mam na myśli to, że czasem to, co widzisz, jest bólem. Bólem w najokrutniejszej, najczystszej formie. Bez lekarstw, snu czy nawet szoku lub śpiączki, które mogłyby cię otumanić.”

Powieść Ketchuma wzbudza masę przeróżnych emocji, od złość i nienawiści po niedowierzanie i strach. Autor próbuje pokazać nam jak wiele złego może się dziać tuż obok i jak wielu z nas przechodzi obojętnie nad tym. Jeszcze gorszą informacją jest fakt, że książka ta powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń, które rozegrały się w latach sześćdziesiątych w Ameryce. Aż dreszcze przechodzą, że coś takiego może siedzieć w ludzkiej głowie i jeszcze sprawiać przyjemność.

Ciężko tą powieść zakwalifikować jako lekką bo pozostaje na długo w pamięci. Styl Ketchuma jest prosty, co jeszcze bardziej uwypukla dramatyzm i okrucieństwo opisanej historii.  Narracja jest tu w pierwszej osobie przez co jesteśmy jeszcze bliżej tego koszmaru, który narodził się w tym spokojnym miasteczku. Akcja prowadzona jest tak, że ciężko się od niej oderwać a my z minuty na minutę pogrążamy się w ten chory świat.

„Realizm jest tym, co czyni tę powieść przerażającą… Potworami są ludzie, dlatego tym bardziej jest to przerażające.” – Mike Baker, Afraid Magazine

 „Dziewczyna z sąsiedztwa” została uznana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek w literaturze grozy i po jej przeczytaniu trzeba się z tym zgodzić. To, że taka historia może wydarzyć się obok i realizm wypływający z niej, tworzy mieszankę powodującą powódź emocji i przerażenia. Książkę tę mogę polecić każdemu kto ma mocne nerwy i temu kto ma ochotę przeczytać horror z życia wzięty.

 

O książce:
Tytuł: Dziewczyna z sąsiedztwa
Tytuł oryginalny: The Girl Next Door
Autor: Jack Ketchum

Tłumaczenie: Łukasz Dunajski
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Data wydania: 10-11-2009
Liczba stron: 308

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Dziewczyna z sąsiedztwa” wzbudza masę przeróżnych emocji, od złość i nienawiści po niedowierzanie i strach. Została uznana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek w literaturze grozy i po jej przeczytaniu trzeba się z tym zgodzić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *