"Czarny piątek" – Alex Kava
Kava Alex,  Książki

„Czarny piątek” – Alex Kava [recenzja]

„Piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia. Największe centrum handlowe w USA” – mamy czas i miejsce. „Samobójczy zamachowcy uderzają w serca Ameryki. Giną tysiące osób. Atak terrorystyczny, do którego nikt się nie przyznaje.” – wiemy co się zdarzy. Zainteresowani? Jeśli tak to powinniście sięgnąć po najnowszą książkę Alex Kavy – „Czarny piątek”, w którym to specjalistka Maggie O’Dell zmierzy się dla odmiany z terrorystami.

Alex Kava na tytuł swojej powieści wykorzystała znane w Ameryce pojęcie, czyli „czarny piątek”. Jest to zawsze pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia, w który rozpoczynają się wielkie wyprzedaże i promocje. W sklepach pojawia się masa klientów z pełnymi portfelami chcącymi upolować jak najlepsze okazje. Jest to dla sprzedawców zarówno sądny dzień (tłumy klientów) jak i najlepszy pod względem zarobków. Jest to też dobry dzień dla psychopatycznego zamachowca, tyle ludzi w jednym miejscu …

„Czarny piątek” zabiera nas do największego centrum handlowego Mall of America, które jest pełne klientów. Znajduje się w nim także trójka przyjaciół z czerwonymi plecakami. Kiedy tak spacerują sobie po galerii następują eksplozje. Trzy ładunki wybuchają niespodziewanie, zabijając i raniąc niewinne osoby. Powoduje to niewyobrażalny chaos, a panika wśród tłumu osiąga apogeum. W sumie niema co się dziwić. Do wyjaśnienia zamachu, zostaje wezwana agentka specjalna Maggie O’Dell, którą mogliście poznać we wcześniejszych powieściach („Czarny piątek” jest 7 książką z cyklu o Maggie). Ma się ona zająć stworzeniem profili sprawców i pomóc ich schwytać. Czym tym razem się jej uda?

Wydawca napisał, że Maggie „staje przed najtrudniejszą i najbardziej krwawą sprawą w swojej karierze”. I w sumie jest w tym trochę racji. Znalezienie terrorystów, którzy działają na odległość zbyt łatwe nie jest. W szczególności, że  Maggie na swoje „dochodzenie” ma tylko 24 godziny. Pracy nie ułatwia jej też nowy szef, dyrektor Cunningham, którego mamy przyjemność poznać od tej gorszej strony.  Z kart powieści da się wyczytać, że nie przepada zbytnio za naszą bohaterką, wręcz można by przypuszczać, że ją nienawidzi. Mimo wszystko nasza agentka nie poddaje się i ze swoistą zaciętością szuka informacji, które pozwolą na stworzenie profilu psychologicznego sprawcy zamachu. Podczas analizowania dowód, okazuje się, że w sprawę zamieszany jest przyrodni brat Maggie. Czyżby był zdolny do takiej zbrodni?

Z powieściami Alex Kavy zetknęłam się parę lat temu i jej styl pisania przypadł mi do gustu, tak samo jak tematyka czy raczej gatunek w jakim tworzy. Sięgając po jej książkę należy się liczyć z tym, że czeka nas trzymająca w napięciu akcja, którą autorka podkręca krótkimi rozdziałami i skakaniem pomiędzy miejscami i zdarzeniami. Niestety w „Czarnym piątku” nie do końca udało się oddać autorce swój kunszt. Książka jest raczej przeciętna, jak dla mnie. Może za duże oczekiwania miałam a może to tylko chwilowe „pogorszenie” ze strony pisarki (mam nadzieje).

Książkę, bądź co bądź, czyta się szybko (a to plus) i jakby to powiedzieć lekko  (choć tematyka lekka nie jest). Suma summarum myślę, że miłośnicy Maggie O’Dell powinni sięgnąć po ową pozycję, w końcu to kolejna przygoda z lubianą bohaterką. Tym, którzy chcą dopiero zacząć przygodę z Alex Kavą polecam na początek jej wcześniejsze powieści.

O książce:
Tytuł: Czarny piątek
Tytuł oryginalny: Black Friday
Autor: Alex Kava

Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo: Mira

Data wydania: 24-02-2010
Liczba stron: 352
Cykl: z Maggie O’Dell (tom 7)

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
3,4

Podsumowanie:

„Czarny piątek” jest siódmy tomem przygód Maggie O’Dell. Czyta się go szybko choć niestety na tle innych utworów Alex Kavy wypadał dość mizernie. Niemniej miłośnikom Maggie godny polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *