“Uratuj mnie!” - Patrick George
Aktywizujące i interaktywne,  Bajka,  Dla najmłodszych,  George Patrick,  Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca

“Uratuj mnie!” – Patrick George [recenzja]

Czasem aby opowiedzieć jakąś historię nie potrzeba słów. Czasem sam obraz jest wystarczającym przekazem, który mówi wszystko. Przykładem takiej książeczki jest “Uratuj mnie!” autorstwa Particka George, która porusza kwestię zwierząt i tego jak są traktowane przez człowieka.

“Uratuj mnie!” - Patrick George

Na pierwszy rzut oka “Uratuj mnie!” to prosta książeczka z kolorowymi obrazkami, którą od pozostałych wyróżniają foliowe strony. Przyznajcie, atrakcja dla maluszka, który raz po jednej, raz po drugiej stronie widzi dane zwierzątko. Niemniej za tą prostotą stoi bardzo wymowna historia gdyż z jednej strony owe zwierzę występuje w roli, którą narzucił mu człowiek, czyli w niewoli albo jako ozdoba na ścianie. Z drugiej zaś ukazane jest szczęśliwe w swoim środowisku naturalnym wraz ze swoimi pobratymcami.

“Uratuj mnie!” - Patrick George

Książka ta wymaga sporej narracji ze strony rodziciela, bo maluszkom ciężko będzie samemu zrozumieć co przedstawiają poszczególne obrazki. To na nas spoczywa odpowiedzialność tłumaczenia i wyjaśniania a także nauki o tym jak powinno się traktować zwierzęta. To pierwszy krok do tego aby jasno powiedzieć, że zwierzęta to nie zabawki, że czują i cierpią tak samo jak my. Tak wiem, że trudno, w szczególności, że niektórzy “dorośli” sami o tym zapominają.

“Uratuj mnie!” - Patrick George

“Uratuj mnie!” kupiłam dla mojego małego szkraba i myślę, że jest jeszcze za mały na ową pozycję. W tej chwili nie do końca rozumie jak z krokodyla można zrobić buty albo czemu liskowi jest źle spać na szyi pani. Bardziej podoba mu się to, że zwierzątko “przeskakuje” z jednej ilustracji na drugą.  Przyznaje się także, że nie wprowadzam go w owy brutalny świat, w którym jest śmierć i niewola. Raczej tłumaczę, że słonik woli być ze swoją mamą niż występować w cyrku. Nie zmienia to jednak faktu, że o dbaniu o zwierzęta powinno uczyć się jak najwcześniej.

“Uratuj mnie!” - Patrick George

“Uratuj mnie!” to pozycja, którą ciężko ocenić jednoznacznie. Czy to gdyby nie tyczyła tak ważnej sprawy spowodowałoby by stała się bestsellerem? Czy może byłaby ciekawą pozycją urozmaiconym wnętrzem w postaci foliowych stron? Trudno mi powiedzieć, sami musicie się zdecydować. Na pewno jest dobrą pozycją aby zacząć o tym rozmawiać.

“Uratuj mnie!” - Patrick George

Na koniec zaś przytoczę wierszyk Małgorzaty Strzałkowskiej, który widnieje na tylnej okładce i powiem, że tak niewiele potrzeba.

Aby niedźwiedź biegał w lasach, delfin w wodzie sobie hasał,
by krokodyl spał bez obaw, rekin się w głębinach chował,
kura znała zapach trawy, lis uciekał dla zabawy,
słoń wędrował przez pustynię, tygrys czaił się w gęstwinie,
łoś jadł świeże liście z drzewa, żółw na piasku się wygrzewał,
pies był naszym przyjacielem – trzeba przecież tak niewiele…

“Uratuj mnie!” - Patrick George

O książce:
Tytuł: Uratuj mnie!
Autor: Patrick George
Wydawnictwo: Bajka
Data wydania: 19-04-2017
Liczba stron: 41

Ocena:
  • Książeczka zainteresowała nas:
  • Ilustracje zaciekawiły nas:
  • Wydanie urzekło nas:
4,7

Podsumowanie:

„Uratuj mnie!” to książka, która niesie za sobą ważny przekaz. To książka, która otwiera drogę do rozmowy o zwierzętach i o tym jak są traktowane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *